Zbiorniki ze stali stanowią niezwykle ważny element infrastruktury w różnych sektorach przemysłowych. Niestety ich nieprawidłowe działanie, uszkodzenie lub naruszenie obowiązujących norm bezpieczeństwa może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, zarówno dla środowiska, jak i zdrowia osób znajdujących się w pobliżu.To właśnie dlatego ochrona antykorozyjna jest tak ważnym czynnikiem, wpływającym na utrzymanie zbiorników w dobrej kondycji i przedłużenie ich żywotności. Zabezpieczenia antykorozyjne powinny więc stanowić nie tylko dodatek, lecz kluczowy element całej konstrukcji zbiorników stalowych. Poniżej wyjaśnione zostanie, jak zadbać o odpowiedni poziom ochronny antykorozyjnej zbiorników ze stali.
Czym jest korozja?
Korozja jest procesem degradacji i niszczenia powierzchni metalu w wyniku reakcji chemicznych z otaczającym środowiskiem. W przypadku zbiorników stalowych korozja może występować na wewnętrznych lub zewnętrznych warstwach zbiorników, szczególnie w warunkach narażonych na wilgoć, agresywne substancje chemiczne, zmienne temperatury i inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Jest to poważne zagrożenie dla trwałości i integralności zbiorników, ponieważ może doprowadzić do powstania dziur, wycieków i innych uszkodzeń. Konsekwencją tego są szeroko idące zagrożenia dla środowiska i ekonomicznej efektywności przechowywania substancji. Dlatego kluczowym aspektem w eksploatacji zbiorników jest odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne.
Wybór odpowiednich powłok antykorozyjnych
Zbiorniki paliwowe naziemne i inne tego typu modele stalowe wymagają wykonania kilku kroków, w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony antykorozyjnej. Pierwszym z nich jest dobór odpowiednich powłok.Na decyzję w zakresie wyboru odpowiednich powłok antykorozyjnych wpływa kilka czynników, między innymi typ przechowywanej substancji, warunki atmosferyczne w miejscu docelowej lokalizacji zbiornika, sposób eksploatacji oraz sama lokalizacja zbiornika. W każdym przypadku istotne jest jednak wybranie powłoki, która będzie odporna na działanie agresywnych substancji chemicznych, wilgoci, korozji elektrochemicznej i promieniowania UV. Z uwagi na ten fakt, to właśnie powłoki epoksydowe lub poliuretanowe często są wybierane do zabezpieczenia zbiorników stalowych.
Przygotowanie powierzchni
Niezależnie od rodzaju wybranej powłoki antykorozyjnej, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni zbiornika przed jej nałożeniem. Powierzchnia ta powinna być dokładnie odtłuszczona i oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, w tym pyłów, smogu, rdzy, farby, a także tłuszczu, tak aby zapewnić powłoce dobrą przyczepność. Mechaniczne czyszczenie powierzchni, takie jak szlifowanie, strumieniowanie piaskiem lub skraplanie może być konieczne, aby usunąć rdzę i pozostałości po starej powłoce. Wszystkie te działania pozwalają minimalizować ryzyko pojawienia się korozji.
Regularne kontrole i konserwacja
Odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne zbiorników stalowych to jednak nie tylko kwestia jednorazowego nakładania powłoki, czy stosowania wymienionych wcześniej metod oczyszczania. Regularne kontrole i stała konserwacja są niezbędne, aby utrzymać ochronę antykorozyjną na właściwym, zgodnym z normami bezpieczeństwa poziomie. Przeprowadzanie systematycznych inspekcji powłok i powierzchni zbiorników pozwala wykryć ewentualne uszkodzenia, ubytki oraz oznaki korozji. W razie potrzeby należy jednak najszybciej podjąć odpowiednie naprawy i wzmocnić ochronę antykorozyjną lub skontaktować się w tej sprawie ze specjalistą.
Dodatkowe zabezpieczenia
W niektórych przypadkach, w zależności od specyficznych wymagań warunków pracy zbiornika, konieczne może być zastosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia antykorozyjnego. Może to obejmować zastosowanie anod ochronnych, które działają jako bariera elektrochemiczna lub systemów monitorujących, które to umożliwiają wcześniejsze wykrycie oznak korozji.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze