Alternatywne metody leczenia bywają często nieskuteczne, co prowadzi do sceptycznego podejścia wielu osób do hirudoterapii. Niemniej jednak, trudno zignorować pozytywne efekty jej zastosowania, które często przekraczają oczekiwania nie tylko pacjentów, ale również lekarzy. Czy od dawna zmagasz się z chorobą, która wpływa na jakość Twojego życia i obniża Twój komfort codziennego funkcjonowania? Być może hirudoterapia jest odpowiedzią na Twoje problemy lub przynajmniej złagodzi odczuwane dolegliwości. W dalszej części artykułu znajdziesz porady i wskazówki, jak przygotować się do zabiegu hirudoterapii. Dowiesz się również, jak wygląda proces przykładania pijawek oraz jak należy postępować po jego wykonaniu.
Więcej o pijawkach: https://euro-bion.pl/pijawki/
Przed zabiegiem hirudoterapii – zalecenia
Przed decydowaniem się na terapię za pomocą pijawek, konieczna jest konsultacja medyczna. Na wizycie lekarz specjalizujący się w hirudoterapii zasugeruje wykonanie koniecznych testów, które pomogą mu stwierdzić, czy nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu u pacjenta.
Podczas tej konsultacji omówiony zostanie proces terapii pijawkami oraz wytyczne dotyczące postępowania przed i po hirudoterapii. Hirudoterapeuta odpowie na wszelkie pytania pacjenta i rozwieje wszelkie niepewności związane z samym zabiegiem.
Każdy pacjent jest unikalny, więc zalecenia dotyczące postępowania przed zabiegiem hirudoterapii mogą się różnić, chociaż większość z nich jest wspólna dla wszystkich pacjentów.
W dniu terapii pijawkami należy unikać alkoholu, kawy oraz mocnej herbaty, ponieważ zawarte w nich składniki powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Nie jest zalecane spożywanie pikantnych potraw, zwłaszcza cebuli i czosnku. Nie powinno się również palić papierosów przed zabiegiem. Ciało musi być czyste, co oznacza, że należy unikać zapachowych mydeł, perfum, kremów i balsamów do ciała, antyperspirantów, dezodorantów i maści leczniczych. Zaleca się umycie ciała szarym mydłem przed zabiegiem. W dniu terapii pijawkami najlepiej odpoczywać i unikać aktywności fizycznej.
Pacjenci powinni przerwać przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych na tydzień przed planowanym zabiegiem. Jeśli pacjent regularnie zażywa jakiekolwiek leki, lekarz, który je przepisał, powinien zostać poinformowany o zamiarze przeprowadzenia terapii pijawkami, ponieważ substancje pochodzące z leków mogą wejść w niebezpieczne interakcje z substancjami wprowadzanymi do krwi przez pijawki.
Lekarz specjalizujący się w hirudoterapii, na podstawie dostarczonych testów, ocenia stan zdrowia pacjenta i decyduje, czy terapia pijawkami jest dla niego w pełni bezpieczna. Do przeciwwskazań do zabiegu hirudoterapii należą między innymi ciąża, anemia, hemofilia, zakrzepica i nowotwory.
Pijawki w Warszawie: https://euro-bion.pl/pijawki-warszawa/
Jak wygląda proces stawiania pijawek?
Chociaż procedura przystawiania pijawek nie jest specjalnie skomplikowana, powinna być realizowana tylko przez hirudoterapeutę, który ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę specjalistyczną.
Pijawki lecznicze stosowane w hirudoterapii są hodowane specjalnie dla tego celu w aseptycznych warunkach laboratoryjnych, posiadają również odpowiednie certyfikaty unijne. Pijawki umieszcza się na zdrowych, nienaruszonych obszarach skóry w okolicy miejsca leczenia. Każda pijawka ma około 270 zębów mikroskopijnych rozmiarów, które pozwalają jej przebić skórę człowieka na głębokość około 1,5 milimetra. W tym kontekście warto podkreślić, że procedura nie jest bolesna i nie ma powodu do obaw. Pacjenci często nawet nie odczuwają momentu, w którym pijawka 'wbija się' w skórę. Jest to spowodowane substancjami przeciwbólowymi i lekko znieczulającymi, które pijawka wprowadza do krwiobiegu. Składniki te rozszerzają naczynia krwionośne i hamują rozmnażanie bakterii.
Zabieg hirudoterapii może trwać od 30 do 180 minut, w zależności od miejsca przystawienia pijawek, stopnia zaawansowania choroby oraz intensywności dolegliwości związanych z chorobą, podobnie jak ilość stosowanych pijawek. Zazwyczaj jedna sesja obejmuje od 5 do 10 pijawek. Gdy pijawki same odchodzą od miejsca przystawienia, uznaje się, że zabieg jest zakończony.
Pijawki w Krakowie: https://euro-bion.pl/pijawki-krakow/
Po zabiegu hirudoterapii – zalecenia
Po tym, jak pijawka spontanicznie opuści skórę, na obszar, gdzie była przyłożona, nakłada się delikatny opatrunek z czystych kompresów i bawełny. To, że krwawienie z miejsc, gdzie pijawka była przyczepiona, trwa od kilku do 24 godzin, jest zjawiskiem zupełnie normalnym, które nie powinno budzić niepokoju. W żadnym razie nie zaszkodzi to zdrowiu pacjenta, wręcz przeciwnie - krwawienie jest istotnym elementem terapii i powinno być umożliwione przez co najmniej kilka godzin.
Po procedurze zalecane jest odpoczywanie i całkowite unikanie wysiłku fizycznego. W czasie krwawienia najlepiej pozostać w pozycji leżącej. Gdy krew przestanie wyciekać z rany, opatrunek należy natychmiast usunąć i zostawić obszar odsłonięty - nie należy przykładać do niego plastrów ani owijać bandażem. Ranę można oczyścić spirytusem salicylowym nałożonym na wacik lub gazę, co pomoże zapobiec zakażeniu. W żadnym przypadku rany nie powinny być myte ani moczone. Pełną kąpiel można przeprowadzić dopiero po całkowitym zagojeniu ran, co zwykle następuje około trzeciego dnia po zabiegu. Powinno się unikać drapania ran, ponieważ może to prowadzić do ich zakażenia i powiązanych z tym komplikacji. Poza spirytusem nie powinno się stosować żadnych innych środków dezynfekujących.
Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, zalecane jest zastosowanie opatrunku uciskowego. Można oczekiwać, że w miejscach, gdzie pijawki były przyłożone, pojawią się zaczerwienienie, łagodny świąd, obrzęk i siniaki - te objawy zazwyczaj znikają w ciągu kilku dni po procedurze. Jeśli ich średnica nie przekracza 4 - 5 cm, nie ma powodu do niepokoju. W tych miejscach mogą czasem pozostać trwałe, drobne znaki na skórze.
Po hirudoterapii pacjent może czuć się nieco osłabiony, a jego ciśnienie krwi może być niższe niż zwykle. W takiej sytuacji zaleca się spożywanie gorzkiej czekolady lub picie soku pomidorowego. Bezpośrednio po zabiegu powinno się unikać sauny, pływalni, klubu fitness i siłowni.
Choć hirudoterapia nie jest uniwersalnym lekiem na wszystkie dolegliwości, w wielu przypadkach może być skuteczna. Obecnie wykorzystuje się ją w leczeniu chorób naczyniowych, układu pokarmowego, układu ruchu, problemów stomatologicznych, dermatologicznych, neurologicznych czy ginekologicznych. Pijawki przyspieszają gojenie ran i korzystnie wpływają na stan skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy hirudoterapia może pomóc także Tobie zniwelować uporczywe dolegliwości, zarezerwuj wizytę u hirudoterapeuty i pozwól mu Ci pomóc.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze