Niedawno, podczas prac związanych z rewitalizacją centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulicy 1 Maja z ul. Tadeusza Kościuszki i Brzeską, archeolodzy natrafili na pozostałości fundamentów, gdzie zgodnie z planami powinna być zlokalizowana Brama Brzeska (jak wyglądała - na rys. niżej).
Brama Brzeska na rysunku Bernarda Friedricha Wernera z około 1750 roku
Zespół specjalistów z firmy Archeoreplica pod kierownictwem Marcina Diakowskiego przeprowadził w czerwcu badania archeologiczno-architektoniczne mające na celu identyfikację obiektu, jego rozplanowanie, przebudowy, datowanie i stan zachowania.
- Prace były prowadzone w taki sposób, aby umożliwić komunikację pieszą i samochodową - mówi archeolog Marcin Diakowski.
W ich trakcie zabezpieczono dużą liczbę artefaktów, przede wszystkim ceramiki z okresu późnego średniowiecza, ale również fragmenty szkła, kości zwierzęcych oraz elementy metalowe. Według analizy archeologa Marcina Diakowskiego i historyka architektury Piotra Błoniewskiego, najstarsza odkryta część budowli pochodzi z XIV wieku. Jesteśmy więc pewni, że są to pozostałości średniowiecznej Bramy Brzeskiej. W jej rejonie odkryto też fundamenty murów miejskich, pozostałości tzw. szyi bramnej, fosy oraz palowanie mostu nad fosą.
To znaleziono pod ziemią = elementy ceramiki z okresu późnego średniowiecza, ale również fragmenty szkła, kości zwierzęcych oraz elementy metalowe
- Po przeprowadzeniu prac terenowych wykonaliśmy odpowiednią dokumentację fotograficzną i rysunkową oraz przy pomocy najnowszych technik sporządziliśmy odpowiedni model 3D znaleziska wraz z uwzględnieniem jego lokalizacji w przestrzeni - opisuje archeolog Krzysztof Dołbizno, odpowiadający za prace dokumentacyjne.
Obiekt zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został w odpowiedni sposób zabezpieczony.
- W trakcie dalszych prac przewidujemy odkryć pozostałe elementy budowli, które również zostaną poddane badaniom archeologiczno-architektonicznym - kontynuuje Marcin Diakowski. Ostatecznie wszystkie elementy zostaną wyeksponowane, podobnie jak ma to miejsce we Wrocławiu na ul. Oławskiej - przy pomocy kostki o innym zabarwieniu.
Przypomnijmy, że trzykondygnacyjna, czworoboczna Brama Brzeska, znana nam z nowożytnej ikonografii, usytuowana była w południowej części miasta. Miała łukowy przejazd i zewnętrzne wymiary co najmniej 11,5 na 14 metrów. Podobnie jak pozostałe wieże w tej części miasta, nakryta była dachem namiotowym. Na jej pierwsze zarysy natrafiono w czerwcu 1999 roku, tuż za obrębem ulicy, gdzie obecnie funkcjonuje Bank PKO. Przeprowadzone wówczas prace ujawniły, że wzniesiona została na XIV-wiecznych fundamentach z kamieni polnych, podobnie jak odkryte w maju 1992 roku pozostałości trzech baszt łupinowych, zbudowanych na planie zbliżonym do kwadratu oraz dwa odcinki średniowiecznego muru obronnego we wschodniej kurtynie muru (ul. Pałacowa). Niestety, pomimo planów i stosownej ekspertyzy nie udało się wyeksponować tych ciekawych śladów minionych wieków. Z zachowanych źródeł wiemy ponadto, że w 1834 roku na skutek wstrząsu spowodowanego zawaleniem się starego więzienia runęło sklepienie Bramy Brzeskiej. To niecodzienne wydarzenie przyczyniło się do jej rozbiórki w 1835 roku.
W kółku Brama Brzeska na rysunku Bernarda Friedricha Wernera z około 1750 roku
Napisz komentarz
Komentarze