Z czego składa się tarcza diamentowa
Z grubsza mówiąc, tarcza diamentowa składa się z dwóch elementów - korpusu i warstwy diamentowej.
- Korpus. Obudowa tarczy jest wykonana ze stali i ma co najmniej jeden otwór - do montowania (jego rozmiar zależy od sprzętu, na którym będzie zamontowany, na przykład dla szlifierki kątowej jest to 22,23 mm). Oprócz otworu w obudowie mogą znajdować się dodatkowe otwory, poprawiające jej chłodzenie w cięciu. Obudowa może również zawierać specjalne otwory równoważące, które minimalizują jej nierównowagę i sprawiają, że cięcie jest bardziej miękkie i wygodne. W zależności od strefy zastosowania tarczy (obrabianego materiału), korpus jest wykonany z różnych rodzajów stali i ma różne grubości. Tarcze diamentowe do betonu często są wykonane ze stali hartowanej, ponieważ podczas cięcia zbrojonego betonu korpus otrzymuje duże obciążenie i może się odkształcać. Deformacja tarczy z hartowanym korpusem jest prawie niemożliwa.
- Warstwa diamentowa. Warstwa diamentowa składa się z różnych proszków metali (nikiel, miedź, brąz, cyna, kobalt itp.) oraz syntetycznych diamentów o różnej wytrzymałości (w zależności od obrabianego materiału). Ponadto, dla dodatkowej twardości, diamenty mogą być wykonane ze specjalną powłoką niklu, tytanu i innych metali. Warstwa diamentowa może być spiekana wraz z korpusem lub może być spiekana w osobne segmenty, które są następnie przyspawane lub lutowane do korpusu.
W zależności od wyglądu warstwy diamentowej wyróżnia się 3 rodzaje tarcz diamentowych - koronę (ciągła warstwa bez wgnieceń i wypukłości), turbo (ciągła warstwa, która ma wgniecenia i wypukłości zwane turbodoładowaniem) i segmentowe (poszczególne segmenty są przyspawane, przylutowane lub spiekane razem z korpusem).
Zastosowanie tarcz koronowych, turbo i segmentowych
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu - wszystkie te cechy konstrukcyjne zostały zaprojektowane nie tylko dla pięknego wyglądu i przyciągnięcia uwagi. Te formy warstwy diamentowej testowano na różnych materiałach i do ich obróbki opracowywano specjalne kompozycje tarcz.
- Tarcza koronowa. Tarcze z ciągłą warstwą diamentu są przeznaczone do obróbki różnych materiałów okładzinowych: ceramiki, gresu, granitu, marmuru, cegły okładzinowej i innych. Dzięki ciągłej warstwie diamentu podczas obróbki materiałów okładzinowych powstaje minimum wiórów, a takie cięcie praktycznie nie wymaga dopracowania, co jest bardzo ważne podczas prac wykończeniowych. Ponadto, aby zminimalizować odpryski, w takich tarczach stosuje się bardzo drobne diamenty.
- Tarcza turbo. Turbowanie warstwy odbywa się w celu lepszego usunięcia szlamu ze strefy cięcia i dodatkowego chłodzenia warstwy diamentowej. Często takie tarcze są używane do częściowo zgrubnych prac, ponieważ pozostawiają znacznie więcej wiórów, niż tarcze koronowe. Najczęściej tarcze turbo są używane do pracy na szlifierkach kątowych podczas obróbki betonu, cegły, cięcia krawężników, płyt chodnikowych i innych materiałów, w których idealna czystość krawędzi nie jest wymagana.
- Tarcza segmentowa. Tarcze segmentowe są najczęściej produkowane na hartowanym korpusie i są przeznaczone do obróbki różnych betonów, cegieł i asfaltu. Są one stosowane zarówno w sprzęcie gospodarstwa domowego - szlifierkach kątowych, jak i bardziej profesjonalnym - przecinarki elektryczne i spalinowe, szczeliniarki, bruzdownice, piły ścienne i maszyny do cięcia kamienia. Tarcze do betonu mają ogromną gamę średnic - od 125 do 1600 mm.
Jest to przybliżony zakres zastosowania tarcz diamentowych z różnymi warstwami diamentowymi, jednak istnieją również tarcze turbo do obróbki materiałów okładzinowych i odwrotnie - tarcze koronowe do obróbki lekkiego betonu. Tarcze firmy Distar jest bardzo łatwo odróżnić w zależności od zakresu zastosowania, ponieważ każda tarcza ma narysowany materiał, dla którego jest przeznaczona.
Wnioski
Różne wykonania tarcz diamentowych pomagają skutecznie i szybko skrawać wszelkie materiały budowlane. Jeśli chcesz, aby osprzęt diamentowy stał się Twoim najlepszym asystentem w budownictwie - zawsze odpowiedzialnie podchodź do wyboru tarczy do obrabianego materiału. Jeśli nabywasz tarczę do betonu - nie próbuj nią obrabiać asfaltu lub płytek ceramicznych, i odwrotnie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze