Dlaczego zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w kuchni jest tak ważne?
Odpowiedni dobór opraw oświetleniowych i ich montaż w poszczególnych częściach kuchni pozwoli stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń dla domowników. Dobrze oświetlony stół sprawi, że nie tylko jedzenie będzie dobrze widoczne, lecz również światło poprawia estetyczne wrażenia dania. Oświetlenie w miejscu, gdzie odbywa się przygotowywanie potraw, zwiększa również komfort gotowania – w końcu gotowanie powinno być przyjemne. Dbając o taki szczegół, można z powodzeniem wyeliminować ryzyko skaleczenia się ostrym narzędziem kuchennym, a także przypalenia się potraw, które często jest przyczyną pożarów.
Jeśli zatem przeprowadzasz remont lub wprowadzasz się do nowego lokum, gdzie masz możliwość wykonania własnej aranżacji w mieszkaniu, jak ma to miejsce w lokalach dostępnych na stronie
Zadbanie o dopasowane oświetlenie nie musi oznaczać inwazyjnych metod. Obecnie dostępne są wygodne rozwiązania takie jak listwy ledowe, które można zamieścić pod szafkami, reflektory z możliwością regulacji kąta nachylenia, ozdobne żyrandole, dzięki którym nadasz wyjątkowy klimat całej przestrzeni, dekoracyjne żarówki, a także włączniki–ściemniacze pozwalające na dobranie natężenia światła. Warto pamiętać, że duży wpływ ma też moc żarówek wraz z ich barwą światła.
Specjaliści wskazują, że instalacja światła sztucznego w kuchni powinna być podzielona na oświetlenie centralne, zadaniowe i dekoracyjne. Pierwszy typ składa się z opraw umieszczonych przy wejściu do kuchni. Zadaniem opraw głównych jest ułatwienie domownikom dotarcie do kuchni. Oprawy zadaniowe z kolei to te zlokalizowane w miejscach, w których dochodzi do konkretnych czynności, takich jak gotowanie, a które nie są dobrze widoczne przez niedochodzące światło z opraw głównych. Dobrym przykładem są oprawy umieszczone pod szafkami kuchennymi znajdującymi się nad blatem kuchennym oraz zlewem. Niemniej ważne jest oświetlenie dekoracyjne. Oprawy z tego gatunku nie tylko poprawią widoczność w kuchni, lecz również stworzą niepowtarzalny klimat.
Jakie oświetlenie do klasycznej, a jakie do nowoczesnej kuchni?
Oprawy należy traktować jako integralną część kuchni, dlatego powinny być dobrane po ustaleniu aranżacji tego pomieszczenia. Powszechnie wyróżnia się dwa główne style aranżacyjne: klasyczny i nowoczesny.
Jeśli chodzi o kuchnię klasyczną, czyli w której dominuje drewno i materiały pochodzenia naturalnego, to świetnie sprawdzą się wiszące lampy, na przykład żyrandole. W przypadku nowoczesnych kuchni najlepiej sprawdzą się oprawy obudowane, reprezentujące minimalistyczny design. Dobrym wyborem będą gustowne kinkiety w kolorze białym, czarnym lub złotym.
Oświetlenie w kuchni – ciepłe czy zimne?
Na rynku można spotkać wiele rodzajów opraw, natomiast bez względu na parametry możemy wyróżnić światło zimne i ciepłe. Oświetlenie zimne, charakteryzujące się białą barwą sprawdzi się w kuchni, które przez większą część dnia ma dostęp do światła naturalnego. Jeśli natomiast kuchnia ma ograniczony dostęp do promieni słonecznych przez małą liczbę okien czy położenie, wtedy lepiej zamontować oprawy emitujące oświetlenie ciepłe, które nada przytulności wnętrzu. Jeśli zatem przeprowadzasz remont lub wprowadzasz się do nowego lokum, gdzie masz możliwość wykonania własnej aranżacji w mieszkaniu, jak ma to miejsce w lokalach dostępnych na stronie https://torun.mdr.pl/, to koniecznie zwróć uwagę na kwestię oświetlenia.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze