W lipcu wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółka PIT-Radwar z Warszawy, ogłosiła zamiar przejęcia Wojskowych Zakładów Łączności Nr 2 (WZŁ-2) z Czernicy. PIT-Radwar to jeden z czołowych dostawców urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych RP. Spółka ta od wielu lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Jej produkty znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także na wyposażeniu armii zagranicznych. Konsolidacja kapitałowa pomiędzy spółkami PIT-RADWAR S.A. i WZŁ-2 w Czernicy pozwala na znaczną rozbudowę zdolności produkcyjnych i serwisowych Grupy PGZ. Realizując kolejne zadania strategii Grupy, na bazie powstającego oddziału PIT-RADWAR S.A., zarząd spółki podjął decyzję o utworzeniu Dolnośląskiego Centrum Produkcyjno-Serwisowego PGZ.
Aktualnie w Siłach Zbrojnych RP eksploatowanych jest ok. 550 jednostek sprzętowych (stacji radiolokacyjnych oraz sprzętu kierowania i dowodzenia uzbrojeniem) wyprodukowanych przez PIT-RADWAR S.A. i funkcjonujących na autonomicznych pojazdach, m.in. NUR-15 ODRA, NUR-12M/ME, NUR-21M/MK, LIWIEC, POPRAD, SOŁA, BYSTRA, systemy ZENIT, REGA, ŁOWCZA i inne. Dodatkowo serwisowany jest sprzęt eksploatowany na platformach lotniczych i morskich oraz stacjonarnie zainstalowany w tzw. infrastrukturze krytycznej, tj. kolejne ok. 500 jednostek sprzętowych. Liczba obecnie eksploatowanego sprzętu radiolokacji i dowodzenia w SZ RP to ponad 1000 egz. Docelowo, po zrealizowaniu programu WISŁA, NAREW, PILICA+, liczba wzrośnie do ponad 2000 egz. Realizacja zadań stawianych przed Centrum wspierana jest przez zawarte na targach MSPO 2023 umowy transferu technologii oraz umowy biznesowe z firmą L3Harris. Wynikają także z zapisów najnowszych umów na rzecz dostaw systemów podpisanych z Agencją Uzbrojenia MON w ostatnich miesiącach.
Inwestycja infrastrukturalna o wartości ponad 300 mln zł oraz obecność partnerów amerykańskich przekłada się na atrakcyjność pracy w tej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Planowany wzrost zatrudnienia w najbliższych latach szacowany jest na poziomie 250 proc. Nowe miejsca pracy, pakiety szkoleniowe, nowe technologie, zaawansowany sprzęt zaczynają stanowić wizytówkę regionu na mapie polskiego przemysłu obronnego.
Czym ma się zajmować? Będzie to m.in. produkcja i serwisowanie całej elektroniki specjalistycznej związanej z urządzeniami na licencji firmy L3Harris, czyli wielu różnych radiostacji. Chodzi też o wyposażenie wozów dowodzenia w odpowiedni sprzęt radiowy, szkolenie użytkowników, serwisowanie sprzętu. To ma być także centrum serwisowe dla wszystkich systemów dowodzenia, systemów radarowych oraz systemów uzbrojenia dostarczanych przez domenę elektroniczną Grupy PGZ.
Napisz komentarz
Komentarze