Polski orzeł w Koronie władców Saksonii, Madonna Sykstyńska pędzla Rafaela, współczesne rzeźby Chodakowskiej, wehikuł czasu, Struclowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Jakie inne skarby i tajemnice kryje w sobie Drezno, stolica landu Saksonia w Niemczech?
Fascynujących odkryć w tym mieście dokonywali uczniowie klas 1A i 1D, którzy wraz z opiekunami Agnieszką Jurczak, Katarzyną Bandurą oraz Piotrem Grabowskim wyruszyli w wigilię „Mikołajek” w jednodniową podróż do Niemiec. W drodze do Drezna przewodnik wycieczek turystycznych, pan Arkadiusz Felkle w barwny sposób opowiedział uczniom smutną historię wspaniałego i bogatego w zabytki miasta, totalnie zniszczonego pod koniec II wojny światowej przez naloty dywanowe wojsk brytyjskich i amerykańskich. Niemożliwe, a jednak możliwe było pozbawienie życia ponad 25 000 ludności cywilnej w ciągu paru nocy i dni bombardowania. Miasto Drezno odbudowuje się ze zgliszczy wojennych po dziś dzień. Uczestnicy wycieczki mogli zatem podziwiać wspaniałą rezydencję Zwinger oraz Pałac Królewski Augusta II Mocnego, elektora Księstwa Saksonii i elekcyjnego króla Polski w latach 1697 – 1733.
Kolejnymi punktami programu podczas spaceru po mieście były kościoły, place, tarasy widokowe nad rzeką Łabą oraz imponujące rezydencje w Nowym Starym Mieście. W godzinach popołudniowych grupa zwiedziła dwie galerie dzieł sztuki mieszczące się w pałacu Zwinger. Były to: jedna z najcenniejszych i najbogatszych w Europie galeria obrazów Alte Meister oraz Gabinet Matematyczno – Astronomiczny z interesującymi urządzeniami służącymi do pomiaru czasu i przestrzeni. Młodzież niecierpliwie jednak czekała na odwiedzenie jednego z najstarszych w Europie jarmarku bożonarodzeniowego Striezelmarkt (Jarmark Struclowy), którego tradycje sięgają roku 1434. Jarmark odwiedza co roku ponad 3 miliony turystów z całego świata. Na jarmark składa się wiele bogato zdobionych drewnianych straganów, na których sprzedawane są ozdoby świąteczne, rękodzieło, zabawki, biżuteria i wiele innych przedmiotów. Można również skosztować tradycyjnych potraw i napojów, takich jak Glühwein (grzane wino), Bratwurst (kiełbaska), szaszłyki owocowe w czekoladzie, czy też słynne Christstollen (strucla drożdżowa z bakaliami). Jarmark oferuje także wiele atrakcji, takich jak karuzele, występy artystyczne i koncerty, które dodatkowo tworzą świąteczny nastrój. Pełni wrażeń i zadowoleni z wycieczki uczniowie w godzinach wieczornych szczęśliwie wrócili do Oławy. Zapytani następnego dnia w szkole o wrażenia z wycieczki odpowiedzieli zgodnie, że wyjazdy zagraniczne to nie tylko okazja do wyrwania się z codzienności szkolnej, lecz przede wszystkim możliwość poznania historii, kultury i tradycji obcego kraju, a także sprawdzenie umiejętności językowych i kompetencji społecznych. To świetny sposób na integrację uczniów, na co dzień obojętnie mijających się na długich szkolnych korytarzach.
Katarzyna Bandura
nauczyciel w ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie
Napisz komentarz
Komentarze