Koszt ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepłą – za co tak naprawdę płacisz?
Na początek warto wyjaśnić, za co płaci się, gdy w domu pracuje pompa. Bynajmniej nie za źródło, z którego jest pozyskiwane ciepło. Ta energia pochodzi z naturalnych, odnawialnych i bezpłatnych zasobów. Najczęściej są nimi powietrze lub ciepło gruntu.
Koszt eksploatacji urządzenia wynika ze sposobu pracy pompy ciepła. Po tym, jak energia zostanie pobrana przez czynnik chłodniczy, muszą nastąpić kolejne kroki:
czynnik musi zostać przepompowany do sprężarki;
tu musi zostać odparowany i poddany działaniu wysokiego ciśnienia – tak, aby jego temperatura wzrosła, a energia została przekazana do urządzeń grzewczych;
po całym procesie powinno dość do jego skroplenia i powrotu do dolnego źródła – tak, aby cały proces mógł się powtórzyć.
Dlatego urządzeniu jest potrzebne zasilanie energią elektryczną. I to za nią zapłacisz, kiedy korzystasz z pompy ciepła. Ile? Znacznie mniej niż przy zastosowaniu klasycznego ogrzewania na prąd, ponieważ omawiana instalacja OZE ma wysoki współczynnik COP. Najczęściej wynosi on ponad 4, co w uproszczeniu oznacza, że każda zużyta kilowatogodzina prądu przekłada się na 4 kWh ciepła.
Co wpływa na koszt ogrzewania pompą ciepła?
Trudno jest „ot tak” powiedzieć, ile będzie kosztować ogrzewanie pompą ciepła. Na ostateczną wysokość rachunku składa się wiele elementów. Jakie są najważniejsze?
Wielkość budynku – im bardziej przestronna powierzchnia do ogrzania, tym wyższa moc grzewcza pompy ciepła https://pompy.app/slownik/moc-grzewcza-pompy-ciepla/ będzie potrzebna. Przykładowo dom o powierzchni 100m2 może potrzebować urządzenia o mocy ok. 8-10 kW.
Zapotrzebowanie domu na energię – to, ile potrzeba ciepła, aby utrzymać optymalną temperaturę. Wpływ na tę kwestię ma nie tylko powierzchnia. Równie istotne są zastosowane rozwiązania z obszaru termoizolacji. Im lepiej ocieplony budynek, tym mniej „grzania” potrzeba.
Role, które będzie pełnić pompa –to, czy zapewni wyłącznie zasilanie podłogówki lub innych odbiorników, czy również będzie podgrzewać c.w.u. Jeśli w grę wchodzi ta druga opcja, ważne będzie też średnie zużycie ciepłej wody użytkowej.
Zadana temperatura na termostacie – im cieplej ma być w budynku, tym więcej prądu do działania będzie potrzebować pompa.
Typ odbiorników ciepła – warto pamiętać, że pompy są przystosowane przede wszystkim do współpracy z systemami niskotemperaturowymi, w szczególności z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli w domu jest obecny mniej kompatybilny system (np. żeliwne kaloryfery starego typu), jego zasilenie może być bardziej energochłonne.
Koszty energii elektrycznej – mogą być one niższe np. dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej, która pozwala produkować własny prąd.
Dlatego nie sposób podać precyzyjnej kalkulacji kosztów eksploatacji bez określenia tych parametrów. Można je jednak szacować.
Aby porównać pompy ciepła warto skorzystać z dedykowanej porównywarki Pompy.app: https://pompy.app/
Ile może wynieść koszt ogrzewania domu 100m2 pompą ciepła?
Jak obliczyć roczny koszt użytkowania pompy ciepła? Potrzebnych jest do tego kilka elementów. Kluczowe to:
współczynnik SCOP, który informuje o tym, jaki jest stosunek energii cieplnej wytworzonej przez pompę w ciągu roku do zużytego w tym samym czasie prądu;
moc pompy ciepła.
Załóżmy, że:
- obliczany szacunkowy roczny koszt eksploatacji jest liczony dla 4-osobowej rodziny, mieszkającej w 100-metrowym domu;
- roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło utrzymuje się w standardowym przedziale 60-100 kWh/m2/rok;
- w budynku pracuje pompa o mocy 10 kW i SCOP 4,5.
Przy takich założeniach można oczekiwać, że roczne zużycie prądu wyniesie ok. 2300 kWh (10000/4,5 = ok. 2223 kWh). Na jaki koszt przekłada się takie zużycie? Zakładając średnią wartość taryfy za sprzedaż prądu do gospodarstw domowych na poziomie 73 gr/kWh (stan na styczeń 2024), roczne wydatki na ogrzewanie powinny wynieść w tym przypadku ok. 1623 zł.
Co jednak, gdy ceny prądu wzrosną? Na ten moment stawki za energię zostały dla gospodarstw domowych zamrożone – w ramach tarczy inflacyjnej. Została ona przedłużona co najmniej do końca czerwca 2024 roku. Ponadto Unia Europejska rekomenduje działania osłonowe skierowane do użytkowników pomp ciepła. Można się więc spodziewać dodatkowych korzyści dla osób, które sięgają po niskoemisyjne systemy grzewcze.
Czy zatem ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? Tak, zwłaszcza w długofalowej perspektywie. Warto więc przyjrzeć się bliżej dostępnym modelom pomp ciepła i spośród nich wybrać ten, który jest dopasowany do potrzeb domu. To inwestycja w oszczędności i w bezpieczniejszą przyszłość dla planety.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze