O liście-propozycji pana Karola pisaliśmy parę dni temu (zobacz link niżej). A tu odpowiedź burmistrza Tomasza Frischmanna:
Szanowny Panie Karolu,
Serdecznie dziękuję za Pański list oraz spostrzeżenia na temat Oławy w odniesieniu do innych miast naszego regionu. Pana sugestie są bardzo trafne i będziemy je mieli na uwadze przy planowaniu działań promocyjnych w przyszłości.
Odnośnie tablic informacyjnych chciałbym zwrócić uwagę, że przy najważniejszych oławskich zabytkach ustawione są takież z opisem w trzech językach, a kilka z nich zostało w ostatnich latach odnowionych. Po zakończeniu rewitalizacji starówki planowane są kolejne tablice informacyjne, których treść i forma są uzgadniane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
Funkcjonują również dwie aplikacje na smartfony, które w atrakcyjny sposób pomagają poznać nasze miasto:
Footsteps, oferuje kilka tras prowadzących przez Oławę z informacją o spotkanych obiektach, można je wybrać z punktu widzenia historyka oraz turysty.
Gra miejska „Poznaj Oławę” dostępna w aplikacji „Tropimy”, to historyczny spacer po Oławie. W przystępny sposób informuje o tym jak wyglądało miasto dawniej, co pozostało po historycznych miejscach i jakie jest dziś.
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Oławskie Koguty”. Na różnych obiektach umieszczane są charakterystyczne dla miasta płaskorzeźby z kogutem nawiązującym do herbu Oławy i rozmaitymi atrybutami związanymi z danym miejscem. Do tej pory zamontowano płaskorzeźby w Kinie Odra, na oławskim ratuszu, na Urzędzie Miejskim, Browarze „Probus” i ulicy Brzeskiej. Kolejne planowane są na budynku Urzędu Stanu Cywilnego, na hali sportowej i Miasteczku. W naszej ocenie są to oryginalne elementy wyróżniające Oławę na tle innych miast, zostały opracowane przy współpracy z lokalnym artystą Janem Herbą, a w najbliższej przyszłości opracowana zostanie także trasa turystyczna „Szlakiem Oławskich Kogutów”.
Wyjątkowym miejscem skupiającym się na lokalnej historii będzie powstające w ratuszu Centrum Edukacji Historycznej. Będzie to przede wszystkim przestrzeń muzealna, ale także sala koncertowo-konferencyjna oraz kawiarenka.
Zapewne wie Pan, że w ostatnich latach powstało w naszym mieście kilka interesujących murali (jak choćby mural pokazujący Oławę sprzed wieków, wykonany przy ul. Wałowej na podstawie ryciny F.B. Wernera czy – bardziej nowoczesny – poświęcony Adamowi Wójcikowi). W planie mamy kolejne tego rodzaju realizacje, m.in. na Skwerze Praw Kobiet, gdzie zostaną przypomniane znane oławianki: Michalina Hnatkowska-Żydło, Seweryna Siemiradzka, Janina Kowalska, Danuta Horbaczyńska i Elżbieta Wojdyło.
Murale niewątpliwie uatrakcyjniają miejską przestrzeń, przybliżając jednocześnie lokalną tematykę.
Na terenie Oławy odbywają się też każdego roku spacery edukacyjne i gry terenowe, organizowane głównie przez Bibliotekę „Koronka”, ale też przez inne podmioty. Są to atrakcyjne i lubiane formy – zarówno przez mieszkańców, jak też gości naszego miasta.
Jesteśmy otwarci na współpracę - zarówno z lokalnymi przedsiębiorcami (m.in. z właścicielami Fabryki Reklamy Wena czy Browaru „Probus”), jak i władzami administracyjnymi - Starostwem Powiatowym oraz urzędami ościennych gmin. Wspólnie organizujemy świąteczne jarmarki, podczas których swoje wyroby sprzedają lokalni wytwórcy. Nie zapominamy też o oławskich artystach, którym Centrum Sztuki w Oławie zapewnia bazę do działań twórczych, jak również do spotkań z odbiorcami (galeria OKO, Letnia Scena Muzyczna, sale prób itp.)
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za bardzo szczegółowe opracowanie oraz zainteresowanie naszym miastem. Postaramy się wykorzystać Pańskie uwagi i propozycje w działaniach promocyjnych i informacyjnych, które będziemy podejmować w najbliższym czasie - w miarę posiadanych przez nas możliwości finansowych i organizacyjnych.
Łączę wyrazy szacunku
Burmistrz Oławy
Tomasz Frischmann
*
A propozycji pana Karola pisaliśmy TU:
Napisz komentarz
Komentarze