Obu kandydatom zadaliśmy mailem te same pytania.
***
- Jakie są Pana zdaniem trzy najważniejsze problemy miasta Oława ? W jaki sposób zamierza je Pan rozwiązać ?
- Jest ich sporo... na pewno mała liczba inwestycji. Kluczowe jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. 21 kwietnia w drugiej turze wyborów zdecydujemy, jak będzie wyglądała Oława w najbliższych latach. Przed nami do wydania gigantyczne środki europejskiego z KPO i funduszy spójności. Burmistrz nie wykorzystał ostatnich lat, kiedy tworzył koalicje z PIS. Będę aktywnie pozyskiwał fundusze zewnętrzne i granty. Kluczowa jest dobra współpraca z Urzędem Marszałkowskim - wygrała KO i agencjami rządowymi w tym zakresie. Brak obwodnicy i kompleksowy plan na korki w Oławie - następny problem. Kluczowa jest współpraca z rządem i GDDKiA w zakresie kontynuowania działań zmierzających do budowy obwodnicy oraz działań zmierzających do budowy obwodnicy mostowej. Następny problem to mała liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach miejskich. Dofinansowanie na tworzenie miejsc można pozyskać z KPO. Jak zaznaczyłem na początku problemów jest sporo i ciężko wybrać trzy.
- Czy na osiedlu Sobieskiego powstanie park lub las. Jak zamierza Pan rozwiązać problem braku zieleni na tym osiedlu?
- Jeden z punktów naszego programu wyborczego - to stworzenie właśnie parku lub lasu na osiedlu Sobieskiego. W tej części miasta - największym oławskim osiedlu, brakuje terenów zielonych. Jak wiemy teren obok gdzie planujemy park / las należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Przepisy o KOWR, nie przewidują możliwości przekazania gruntów pod teren rekreacyjny czy park, ale już pod las tak. Taki obszar leśny, zwany Parkiem Wolności powstał wiele lat temu w Brzegu. Podobnie zadziało się niedawno na wrocławskim Ołtaszynie.Osiedle Sobieskiego w tej "nowej" części jest "zabetonowane". Aktualne władze Oławy nic z tym do tej pory nie zrobiły - wręcz przyczyniły się do tego. Naszym głównym celem jest ochrona istniejących drzew przed wycinką, inwentaryzacja, przegląd oraz sadzenie nowych drzew tam, gdzie jest to oczywiście możliwe. Im szybciej to zrobimy tym lepiej, ponieważ jak wiemy, aby drzewo było duże upływają lata. Współpraca ze wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami jest kluczowa. Będziemy również słuchać Mieszkańców w tej sprawie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest środowisko.
- Jaki ma Pan pomysł na większe zaangażowanie mieszkańców w życie miasta. Jak np. usprawnić działanie "Oławskiego Budżetu Obywatelskiego"?
- Mój projekt wygrał w pierwszej edycji BO (Skwer im. Praw Kobiet). Więc w praktyce przeszedłem całą procedurę - no prawię całą, ponieważ w styczniu 2023 r. wygrałem i do dziś nic się nie dzieje - skwer jak wyglądał, tak wygląda. Podobnie z projektem Agnieszki Mikołajek - Grill Miejski. Nasz program przewiduje poprawę budżetu obywatelskiego w tym konsultacje, ponieważ różne środowiska, Mieszkańcy mają różne propozycje. Na pewno każdy zgodzi się ze mną, że kwota, która jest przeznaczana na ten cel jest za mała do wielkości Naszego miasta i powinna być co roku waloryzowana. Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest większe zaangażowanie mieszkańców w ustalaniu priorytetów społeczności lokalnej. Cel ten ma prowadzić do budowania więzi w lokalnej społeczności oraz przedstawienia Mieszkańcom mechanizmów funkcjonowania Miasta. Uważam, że tą piękną idę nie udźwignął aktualny Burmistrz - nie chciał, albo nie interesował się - nie wiem co jest gorszę. Natomiast darmową reklamą budżetu obywatelskiego będzie realizacja projektów Mieszkańców, częste informowanie w mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach.
***
Przeczytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze