Jak przebiega audyt cen transferowych?
Podstawowym celem, dla którego przeprowadza się audyt cen transferowych, jest zweryfikowanie, czy realizując transakcje z podmiotem powiązanym, nie łamiemy prawa lub nie działamy na jego granicy, niepotrzebnie budząc wątpliwości i zainteresowanie organów podatkowych. Specjaliści przeprowadzający audyt zweryfikują zatem sposób przeprowadzania transakcji, ale także sposób ich dokumentowania oraz zgodność z ze stanem faktycznym informacji przekazywanych w formie sprawozdań organom podatkowym.
Dodatkową rolą audytu jest przygotowanie firmy na potencjalną kontrolę podatkową. Ze względu na uszczelnianie wpływów budżetowych, kontrole takie (zwłaszcza krzyżowe) zdarzają się coraz częściej. Audyt sprawi, że będziemy wiedzieć, na co się przygotować, ale też da nam pewność, że kontrolerzy z ramienia organów podatkowych nie wykryją żadnych nieprawidłowości.
Jakie czynności wchodzą w skład audytu cen transferowych?
Każda firma jest inna, odmienny jest też zakres współpracy z podmiotami powiązanymi i charakter samego powiązania, a także sposób ustalania cen transferowych. To dlatego zakres każdego audytu ustalany jest indywidualnie.
Przede wszystkim będzie on obejmował identyfikację ryzyka podatkowego, wynikającego z działalności firmy. Audytor przeprowadzi również analizę, na podstawie której przedstawi propozycje rozwiązań, tak aby były one jak najkorzystniejsze dla podmiotu, ale jednocześnie nie wiązały się z ryzykiem złamania prawa. Dodatkowo audytor może wskazać propozycje modyfikacji polityki cen transferowych, zgodnie z planami rozwoju firmy.
Kiedy warto zlecić przeprowadzenie audytu cen transferowych?
Z audytu cen transferowych powinny regularnie korzystać wszystkie firmy objęte obowiązkiem stosowania cen transferowych i sporządzania stosownej dokumentacji oraz raportowania swoich działań. Dotyczy to zatem wszystkich spółek realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi, jak i firm współpracujących z kontrahentami zlokalizowanymi w rajach podatkowych.
Co więcej, audyt zalecany jest także firmom zwolnionym z obowiązku raportowania, ale stosującym ceny transferowe (czyli np. takim, które przeprowadzają z podmiotami powiązanymi transakcje o niskiej wartości dodanej). W tym przypadku jednym z głównych celów audytu będzie potwierdzenie, że zwolnienie w danym przypadku rzeczywiście jest zasadne.
Co decyduje o skuteczności i użyteczności audytu cen transferowych?
Część firm regularnie przeprowadza wewnętrzny audyt cen transferowych. Taka sytuacja jest lepsza, niż całkowite zaniechanie audytu, ale też nie daje takiej gwarancji skuteczności.
Najlepiej zaangażować podmiot zewnętrzny, profesjonalnie zajmujący się doradztwem w zakresie cen transferowych. Będzie on mógł przyjrzeć się sytuacji firmy z zewnątrz, co umożliwia dostrzeżenie kwestii, które umykają pracownikom przedsiębiorstwa.
Wykonanie audytu cen transferowych daje podmiotowi przede wszystkim pewność, że wszystkie działania przebiegają prawidłowo, a co za tym idzie – nie będą pociągać negatywnych konsekwencji prawnych, podatkowych, finansowych czy karnych. Wbrew pozorom, narażenie się na postępowanie podatkowe ze strony organów kontrolujących nie jest wcale takie nieprawdopodobne – i to nie tylko w przypadku podmiotów celowo łamiących prawo. Poziom skomplikowania przepisów dot. cen transferowych sprawia, że przeoczenie jakichś okoliczności zdarza się dość często. Jednocześnie należy pamiętać, że intencje jakiegoś postępowania nie będą obiektem rozważania organów podatkowych. Aby zatem móc z całkowitym spokojem współpracować z podmiotami powiązanymi, a nawet przeprowadzać transakcje z firmami działającymi w rajach podatkowych (które jako takie nie są przecież zabronione), warto najpierw sprawdzić, czy polityka firmy w tym zakresie i stosowane przez nią rozwiązania, nie pozostają w konflikcie z prawem.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze