Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i statutem gminy, zarówno w skład Komisji Rewizyjnej jak i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wchodzą przedstawiciele wszystkich Klubów Radnych tworzących Radę Miejską w Oławie. Statut ogranicza liczbę członków obu tych komisji do 5 radnych. Do tej pory nie stanowiło to problemu, ponieważ w RM nie było więcej Klubów Radnych. W RM nowej kadencji radni utworzy li aż sześć klubów. Są to: KR Prawo i Sprawiedliwość, KR Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, KR KWW Bezpartyjny Blok Samorządowy, KR Wszystko dla Oławy - Koalicja, KR Koalicja Obywatelska Nowa Lewica i KR Koalicja Obywatelska.
W związku z powyższym dotychczasowy zapis Statutu Miasta i Gminy Oława był w sprzeczności z liczbą powstałych klubów. Trzeba to było zmienić. Wprowadzenie takiego projektu uchwały do porządku obrad zaproponował na pierwszej sesji RM obecnej kadencji przewodniczący RM Krzysztof Mazurek, ale radni nie od razu otrzymali projekt uchwały w formie pisemnej, co wywołało to pytania, przerwę w obradach, dyskusję i sprzeciw radnych opozycji, czyli 3 klubów utworzonych przez startujących w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej.
Ostatecznie za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych koalicji rządzącej, czyli PiS i jego sympatyków, oraz BBS. 9 radnych z opozycji, czyli Klubów KO, KO-Nowa Lewica i WdO-Koalicja było przeciwnych albo wstrzymało się od głosu.
Kolejną dyskusje wywołała próba powołania składu Komisji Rewizyjnej i jej przewodniczącego. Zdaniem radnej Magdaleny Ziółkowskiej zmiana w statucie, którą radni wprowadzili chwilę wcześniej, zacznie obowiązywać dopiero za 14 dni, gdy uchwała się uprawomocni. Z podjęciem uchwały dotyczących komisji rewizyjnej trzeba więc poczekać. Innego zdania był radca prawny urzędu. Zgodził się, że do czasu uprawomocnienia się uchwały obowiązują dotychczasowe zapisy statutu, ale Ustawa o Samorządzie Gminnym nakłada wymóg, aby w Komisji Rewizyjnej znajdowali się przedstawiciele wszystkich klubów. - Tym samym, z uwagi na sprzeczność statutu z ustawą, w tym konkretnym przypadku punkt statutu nie obowiązuje, a obowiązuje ustawa jako akt wyższego rzędu - tłumaczył adwokat Marcin Zmórzyński.
- Ustawa o samorządzie gminnym mówi też, że zasady i tryb działania Komisji Rewizyjnej określa statut gminy - drążyła radna Ziółkowska.
Zdaniem adwokata to prawda, ale skoro obecnie statut określa to w sposób inny niż ustawa, więc obowiązuje ustawa.
Napisz komentarz
Komentarze