Akumulatory bezobsługowe kwasowo-ołowiowe to rodzaj akumulatorów, które są zaprojektowane w taki sposób, aby nie wymagały regularnej konserwacji. Dzięki wewnętrznej rekombinacji gazów nie wymagają uzupełniania elektrolitu. Są również zamknięte i szczelne, co zapobiega wyciekom elektrolitu i zapewnia bezpieczne użytkowanie. Dzielą się na:
AGM (ang. Absorbent Glass Mat) – z elektrolitem uwięzionym w separatorze z maty szklanej:
Żelowe (GEL) – z elektrolitem w postaci gęstego żelu:
Akumulatory bezobsługowe kwasowo-ołowiowe są powszechnie stosowane ze względu na ich niezawodność, niskie koszty utrzymania i szerokie zastosowanie. Prawidłowe ładowanie akumulatorów jest kluczowe dla ich długiej żywotności i efektywności. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne ładowanie.
Praktyczne porady, które pomogą utrzymać akumulatory w dobrym stanie i zapewnią ich długotrwałą i efektywną pracę.
- Przed ładowaniem upewnij się, że bieguny akumulatora są czyste i dobrze połączone.
- Regularnie sprawdzaj stan naładowania akumulatora przy pomocy miernika napięcia.
Wybór odpowiedniej ładowarki:
Używaj ładowarki dedykowanej do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, inteligentnej, która reguluje zmiany prądu oraz napięcia. Unikaj zbyt szybkiego ładowania, które może prowadzić do przegrzewania i uszkodzenia akumulatorów.
Regularne ładowanie i rozładowywanie:
Regularne ładowanie i rozładowywanie akumulatorów pomaga utrzymać ich pojemność i żywotność. Zbyt długi czas pozostawienia akumulatorów w stanie całkowitego rozładowania może prowadzić do m.in. skrócenia żywotności, zmniejszenia pojemności oraz uszkodzenia urządzeń. Przeładowanie z kolei może prowadzić do gazowania (wydzielania wodoru i tlenu), co zwiększa ryzyko wycieku elektrolitu i uszkodzenia urządzenia. Ważne parametry podczas ładowania:
Napięcie ładowania powinno wynosić 13,6V dla całego akumulatora przy temp. 20°C. Wraz ze wzrostem temperatury napięcie należy obniżać. Wraz z obniżeniem temperatury, napięcie należy podnieść. Akumulator pracujący w cyklach, czyli żelowy powinien być ładowany napięciem wyższym od 2,40V/ogniwo do 2,50V/ogniwo czyli od 14,4 do 15,0V/12V przy niskich temperaturach.
Prąd ładowania powinien być ograniczony do 10% 20-godzinnej pojemności. Przykładowo: 4A dla akumulatora 40Ah, 5A dla akumulatora 55Ah, 10A dla akumulatora 100Ah, 12A dla akumulatora 120Ah, 15A dla akumulatora 150Ah. Możliwe jest ładowanie mniejszym prądem np. 5A dla akumulatora 80Ah lub niewiele większym np. 10A dla pojemności 80Ah.
Czas ładowania zależy od kilku czynników m.in. stopnia rozładowania akumulatora, pojemności, rodzaju ładowarki. Mikroprocesorowe, inteligentne ładowarki dbają o odpowiedni przebieg ładowania akumulatora, więc nic się nie stanie jeśli nie odłączymy ich w odpowiednim czasie.
Temperatura pracy akumulatorów wynosi zazwyczaj około 20°C, w tym zakresie uzyskuje się ich maksymalną żywotność. Należy pamiętać, aby przechowywać i ładować akumulatory w tej temperaturze. Wysokie temperatury mogą powodować przegrzewanie się akumulatora, co skraca jego żywotność.
Uwaga! - pamiętaj by:
Nigdy nie ładować uszkodzonych akumulatorów, które mogą przeciekać lub mają wyraźne uszkodzenia obudowy.
Przestrzegać wszystkich zaleceń producenta dotyczących ładowania, aby uniknąć ryzyka eksplozji lub pożaru.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze