Oto pełny komunikat:
- Dziś bardzo trudna sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna, spodziewamy się nawalnych opadów deszczu, także burz, silnego wiatru, niewykluczone są również trąby powietrzne. Dziś zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym Na południowym wschodzie kraju miejscami burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem. Na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Wyżynie Małopolskiej niewykluczona trąba powietrzna.
Największe sumy opadów prognozowane są w województwie opolskim, śląskim i małopolskim do 80 mm, na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim oraz na południu mazowieckiego do 60 mm, i w podkarpackim do 40 mm. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 18°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na południu i południowym zachodzie do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
Sytuacja hydrologiczna robi się coraz poważniejsza. Już na 39 stacjach notujemy przekroczenia stanów alarmowych, liczba przekroczeń wzrasta. Na stacji Głuchołazy na rzece Biała Głuchołaska stan alarmowy jest przekroczony o 140 cm.
Najwyższe sumy opadu za ostatnie 24 h to:
* 155,7 mm Jarnołtówek
* 137,3mm Głuchołazy
Biometeo
Wraz z nasuwaniem się od południa nad obszar kraju niżu genueńskiego z intensywnymi opadami deszczu warunki biometeorologiczne w Polsce ulegną dalszemu pogorszeniu. Na południu kraju, zwłaszcza na Śląsku i w Małopolsce, wilgotna pogoda z porywistym wiatrem będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. W Polsce południowej należy być przygotowanym na wyraźne pogorszenie się warunków dla pobytu na terenie otwartym, w tym wystąpienie intensywnych opadów deszczu, burz oraz kontrastów termicznych spowodowanych działaniem porywistego wiatru i napływu mas powietrza o różnych cechach termicznych.
Dłuższa ekspozycja organizmu na działanie chłodu, wilgoci i wiatru może prowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu i jego osłabienia, a w konsekwencji do rozwoju objawów chorobowych (np. katar). Prognozowana pogoda może również stanowić zagrożenie dla życia człowieka , dlatego rekomenduje się w unikanie zbliżania się do miejsc zalanych przez wodę; szczególną troską należy otoczyć dzieci, aby nie zbliżały się do wzbierających rzek i potoków, z uwagi na ryzyko porwania przez prąd i utonięcia.
W przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz należy zastosować nieprzemakalną odzież i buty.
Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu 3 i 1 stopnia, przed silnym wiatrem 1 stopnia , przed silnym deszczem z burzami 1, 2 i 3 stopnia.
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 1, 2 i 3 stopnia.
W związku z bardzo trudną sytuacją prosimy o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń na bieżąco, przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby kryzysowe w sytuacji zagrożenia (np. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa).
Napisz komentarz
Komentarze