O co chodzi? O mord na polskich policjantach, do którego doszło 19 września 1939. - Wiemy, że w Oławie mieszkają osoby pochodzące z Sasowa na Ukrainie - mówi pani Anna Ewa Soria. - Dziś pewnie są to już ich potomkowie. Być może w ich rodzinach przechowywana jest pamięć o zbrodni w Sasowie. Z rozmów z ludźmi na Ukrainie udało nam się ustalić, że w Sasowie 19 września 1939r. zginęli polscy policjanci i wojskowi spędzeni do ratusza, gdzie zostali zastrzeleni przez okna z zewnątrz przez NKWD. O tej zbrodni jest wzmianka w publikacji H. Komańskiego i S. Siekierki "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939 - 1946". Okazuje się, że w nocy z 17 na 18 września 1939 r. ukraińscy nacjonaliści zamknęli w budynku Szkoły Powszechnej w Sasowie 24 polskich wojskowych i policjantów, którzy następnie zostali rozstrzelani przez Armię Czerwoną. Publikacja jednak nie zawiera nazwisk pomordowanych. Stąd apel do Państwa Czytelników. Może po publikacji w "Gazecie Powiatoweju" i na portalu TuOlawa.pl znajdzie się ktoś, kto przechowuje pamięć o tamtych wydarzeniach.
Skąd to zainteresowanie Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego tematem? Otóż członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy podczas corocznych Wołyńskich Rajdów Motocyklowych odwiedzają miejsca związane z Rzezią Wołyńską oraz miejsca pamięci polskich żołnierzy i policjantów PP zamordowanych lub poległych w czasie II wojny światowej.
- Rok temu, współpracując z Zarządem Głównym NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego, wyremontowaliśmy pomnik komendanta posterunku Policji Państwowej w Stojanowie - st. przod. PP Franciszka Kaszuby, który zginął tragicznie podczas pełnienia służby w wieku 32 lat - mówi pani Anna. - Uroczystość poświęcenia pomnika odbyła się w czasie XI Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego z udziałem m.in. przedstawicieli Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Regularnie podczas wyjazdów na Ukrainę porządkujemy groby polskie celebrując pamięć o Polakach na Kresach. W czasie tegorocznego XII Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego w dniach 5-14 lipca zapaliliśmy znicze również na kwaterze policjantów Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD 19 września 1939r. w miejscowości Sasów w rejonie złoczowskim na Ukrainie. Ogrodzenie tej kwatery zastaliśmy w strasznym stanie, stąd pomysł, by poszukać środków na jego odbudowę i imienne upamiętnić pomordowanych. Rozumiemy, że nie uda nam się ustalić nazwisk do 19 września września - ale poszukiwaliśmy ich już wcześniej, na razie bezskutecznie. m.in. w archiwach wojskowych i IPN. Kwerenda nadal trwa w Ministerstwie Kultury. Szukamy w różnych miejscach. Stąd też apel do Państwa Czytelników. 19 września 2024r. o godzinie 16:00 w Sasowie w 85. rocznicę mordu planujemy uroczystości przy mogile pomordowanych. Kończymy właśnie prace przy remoncie ogrodzenia grobu. Zapraszamy na uroczystości. Może dla kogoś będzie to ważna informacja.
Napisz komentarz
Komentarze