Dieta DASH jest zdecydowanie mniej popularna, aniżeli np. dieta śródziemnomorska, na której bazuje. Warto jednak poznać jej zasady, jak się bowiem okazuje, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jakich oraz jakie są najważniejsze zasady tej diety? Sprawdźmy to!
Skąd pomysł na dietę DASH?
Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i została opracowana na zlecenie amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (ang. National Heart, Lung, and Blood Institute - NHLBI) w latach 90. ubiegłego wieku. Jej głównym celem było opracowanie takiego sposobu żywienia, który pomagałby w obniżeniu ciśnienia krwi, a także zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu.
Pierwotnie dieta ta była wynikiem licznych badań klinicznych, które miały na celu sprawdzenie wpływu różnych wzorców żywieniowych na ciśnienie krwi. Okazało się, że dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, chude źródła białka i niskotłuszczowe produkty mleczne, a jednocześnie uboga w sól, tłuszcze nasycone i cukry, może znacząco pomóc w kontroli ciśnienia tętniczego.
Trzeba mieć bowiem na uwadze, że nadciśnienie tętnicze prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:
- choroba wieńcowa,
- niewydolność serca,
- udar mózgu,
- niewydolność nerek,
- zaburzenia poznawcze oraz demencja.
Dzięki odpowiedniemu stylowi życia można w sposób znaczący zmniejszyć ryzyko ich występowania.
Pozostałe informacje o pochodzeniu diety DASH i jej zasadach są dostępne na: https://centrumrespo.pl/dieta/dieta-dash-zasady-efekty-jadlospis/.
Jakie są zasady diety DASH?
Dieta DASH bazuje na zasadach diety śródziemnomorskiej. W związku z tym w codziennym jadłospisie powinny dominować takie produkty jak:
- warzywa oraz owoce (z przewagą warzyw),
- produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu,
- ryby,
- chude mięso,
- rośliny strączkowe,
- produkty pełnoziarniste zbożowe,
- orzechy,
- nasiona.
Które produkty są natomiast odradzane? Przede wszystkim czerwone mięso, słodycze i słodkie napoje, a także sól kuchenna. Przy tym należy pamiętać, że dieta DASH nie należy do eliminacyjnych. Przez to spożywanie powyższych produktów jest po prostu odradzane, ale nie trzeba eliminować ich całkowicie.
Ile jeść soli na diecie DASH?
Ilość soli w diecie DASH zależy od jej wariantu, który wybieramy. Niemniej jednak zaleca się, aby spożycie soli nie przekraczało:
- przy standardowy wariancie diety – do 2300 mg sodu dziennie, co odpowiada około 1 łyżeczce soli kuchennej (około 6 g soli),
- przy obniżonym wariancie diety (dla osób z wyższym ryzykiem nadciśnienia lub już istniejącym nadciśnieniem) – do 1500 mg sodu dziennie, co odpowiada około ¾ łyżeczki soli (około 4 g soli).
Należy pamiętać, że statystyczny Polak spożywa w ciągu dnia około 9,8 gramów soli. Widać więc, że w każdym z przypadków, niezbędne jest znaczące ograniczenie tej ilości.
Jak tego dokonać?
Można to zrobić, przede wszystkim unikając tzw. gotowców, które zazwyczaj mają sporo dodanej soli. Warto sprawdzać także, ile soli mają konkretne produkty na 100 gramów, a także stosować aromatyczne przyprawy, które będą korzystnie wpływać na smak potraw.
Efekty diety DASH
Dieta DASH rekomendowana jest jako sposób radzenia sobie z nadciśnieniem. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny efekt, który można uzyskać, a który potwierdzają badania.
Efekty diety DASH to m.in.:
- poprawienie profilu lipidowego,
- zmniejszenie ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy,
- zmniejszenie ryzyka dny moczanowej,
- redukcja ryzyka niektórych nowotworów, w tym np. nowotworu jelita grubego.
Dieta ta może pomóc też w redukcji niechcianych kilogramów.
Kto powinien stosować dietę DASH?
Dieta DASH powinna być stosowana w przypadku osób, które już mają nadciśnieniem lub są zagrożone jego pojawieniem się. Poleca się ją także u osób, które mają zaburzenia lipidowe oraz innych chorób sercowo-naczyniowych.
Przeciwwskazania do stosowania diety DASH
Zalecenia tej diety są zbieżne z zasadami zdrowego żywienia. Sprawia to, że jest ona bezpieczna dla zdecydowanej większości osób.
Natomiast może ona nie być rekomendowana w przypadku dzieci. Dlaczego?
Wynika to z faktu, że jednym z zaleceń diety DASH jest spożycie niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz chudego mięsa. Nie jest to natomiast rekomendowane w przypadku najmłodszych, może bowiem skutkować niedoborami.
Uważać powinny także te osoby, które mają problemy trawienne. W ich przypadku, nagłe zwiększenie ilości błonnika w diecie, mogą skutkować nasileniem objawów. Dlatego ilość błonnika trzeba zwiększać w sposób stopniowy.
Podsumowanie
Dieta DASH figuruje w wielu rankingach jako jedna z najlepszych. Ma bowiem wiele praktycznych zalet i jej stosowanie może być korzystne nie tylko w przypadku osób, które mają nadciśnienie lub są zagrożone jego rozwojem. Co sądzisz o tej diecie i czy łatwo byłoby Ci stosować się do jej zasad?
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze