LIST:
Lekarz Cię leczy, kucharz Cię karmi, grabarz Cię chowa, ksiądz Cię zna, a Nauczyciel Cię wychowa.
Tak było i jest od zawsze.
Kadra pedagogiczna i przekazywana przez nich wiedza, dobre maniery, dobre obyczaje - kształtują świadomość młodego człowieka, kreują jego życie w przyszłości. Nauczyciele z powołaniem powinni mieć tę tajemna moc, umiejętność poznania ucznia i pokierowania jego życiem, aby był w przyszłości szczęśliwym człowiekiem. Zadaniem pedagoga jest nie tylko przekazanie "suchej" wiedzy, ale przede wszystkim zainteresowanie ucznia tą dziedzina wiedzy, która jest najbliższą zainteresowaniom młodego człowieka. Bo przecież najlepiej zgłębia się wiedzę zgodną z zainteresowaniami. I należy znać podstawy wiedzy przydatnej życiowo jak mowa ojczysta, języki nowożytne i kalkulacje.
Oława, czyli ta nasza mała ojczyzna, tak jak ojczysty kraj, ma wielu znamienitych pedagogów. Jednak system edukacji w kraju na przełomie ostatnich 30 lat przeszedł wiele gruntownych reform. Dziś już nie ma szkoły, którą pamięta się z lat 80. czy 90. Inaczej przekazuje się wiedzę. Inne są wymagania edukacyjne. Niby ten sam język polski, ale inne lektury. Niby ta sama matematyka, ale inne zadania, takie bardziej "życiowe".
Wieloletni podręcznik do matematyki "od Pitagorasa do Euklidesa" stał się pewną zagadka matematyczna, którą obecną młodzież raczej by nie zrozumiała. Poziom przykładów matematycznych jest wyszukany. Wspomniany podręcznik stal się poszukiwanym artefaktem minionej epoki!
Lektury, których młodzież nie rozumie. Dziś już historyczne problemy "Syzyfowych prac" są tak odległe od aktualnego toku myślenia dzieci. Chyba już tylko nauka języka angielskiego jest atrakcyjna dla młodzieży - otwiera nowe horyzonty, otwiera na świat.
Tylko nieliczni nauczyciele z lat 90. potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości. A jednak jest ich jeszcze spora ilość w oławskich szkołach. Wychowują i kształcą kolejne pokolenia oławian. Są tacy nauczyciele, którzy uczyli mnie, a teraz kształcą moje dzieci.
Chwała im za to! Za to, że potrafili i chcieli się dostosować do nowej rzeczywistości - od niedawna nawet takiej bez zadań domowych, gdzie kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia.
Oławianie byli też kształceni przez pedagogów o stanowczych i klasycznych zasadach. Grono z nich pewnie nie odnalazłoby się w zasadach edukacji roku 2024.
Wielu nauczycieli lat 80. czy 90. jest już na emeryturze, ale to oni ukształtowali świadomość dzisiejszych oławskich przedsiębiorców, uczonych, lekarzy, księży itd. Chwała im za wkład w rozwój społeczeństwa, zwłaszcza oławskiego. Dzisiejsi pedagodzy, zwłaszcza Ci z oławskich szkół średnich - wy, niegdyś tytułowani profesorami - dziś jesteście Paniami, Panami nauczycielami. Tu najlepiej jest widoczna ewolucja edukacji.
Rewolucja edukacji w Polsce - czy bliżej, w Oławie - zmieniła poglądy. Przekaz wiedzy opiera się na problematyce typowo życiowej, bliskiej codziennym sprawom. Jednak podstawa programowa często jest archaiczna. To nauczyciel powinien nauczyć wychowanków jak wykorzystać te archaizmy w realiach życia obecnego. Niełatwe to zadanie, ale społeczeństwo w Was wierzy. To Wy, nauczyciele, kreujecie przyszłe pokolenia Polaków, oławian. Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkiego co najlepsze.
Joanna Hładij
Napisz komentarz
Komentarze