*
Odpowiedzi na te sugestie nie padły. W kuluarach pojawiła się natomiast informacja, że tak niskie ceny za ścieki dla mieszkańców gminy wynikają z tego, że podczas awarii wody w Oławie, gmina Oława dostarczała ją miastu, więc teraz miasto się rewanżuje.
Po sesji wysłaliśmy do ZWiK pytanie, czy to prawda, a jeżeli nie, to co jest powodem tego, że mieszkańcy gminy Oława płacą mniej niż inni za ścieki wywożone do oławskiej oczyszczalni?
ZWiK odpisał, że spółka oraz gmina Oława od wielu lat współpracują ze sobą w różnych obszarach działalności: - W związku z wystąpieniem na przełomie sierpnia i września awarii wodociągowej, która dotyczyła mieszkańców Oławy, Spółka rozważała wdrożenie przygotowanych kilku, różnych, w tym skrajnie niekorzystnych scenariuszy(...) W przypadku awarii z sierpnia zdecydowała się na tymczasowe wykorzystanie nadwyżek produkcyjnych Gminy Oława. Pozwoliło to Gminie zagospodarować i sprzedać nadmiar wody, a Spółce na jej wprowadzenie do systemu zaopatrzenia miasta. Z punktu widzenia wielkości nadwyżek produkcji wody dla kilku miejscowości gminnych, porównując je do wielkości produkowanej przez Spółkę wody dla Oławy, udostępniona jej ilość stanowiła jednakże niewielki procent. Nie miała zatem tak znaczącego wpływu na zmianę sytuacji w mieście, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak Spółka jest wdzięczna za pomoc w zakresie, w jakim było to możliwe, i serdecznie dziękuje zarówno pracownikom gminnych wodociągów jak i wójtowi Gminy Oława. Podobnie jak w zakresie dostawy wody od ponad 10 lat współpracujemy w zakresie hurtowego odbioru ścieków z miejscowości gminnych położonych najbliżej Oławy. Obecne działania stanowią rozwinięcie tej współpracy, jednakże na warunkach tymczasowych dotyczących punktu zlewczego na naszej oczyszczalni. ZWiK w Oławie nie jest zainteresowana funkcjonowaniem tej części instalacji ani ściekami dowożonymi na ten punkt. Jednak w relatywnie krótkim okresie mieszkańcy Gminy Oława będą mogli realizować dostawę ścieków bytowych pochodzących z nieruchomości, które nie mają możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej gminy. Usługa została zakontraktowana do czasu uruchomienia infrastruktury gminy do odbioru takich ścieków, czyli na okres kilku miesięcy. Warunki handlowe na jakich oba podmioty świadczą sobie usługi i wzajemnie sobie pomagają, określane są na podstawie długookresowych potrzeb, możliwości i wielkości zapotrzebowania na nie. Ustalane są tak, aby w ogólnym rozrachunku były one obopólnie korzystne dla każdej ze stron.
Poproszony o komentarz, jakoby miała "nadmiar wody", który mogła korzystnie sprzedać miastu dzięki awarii wody w Oławie, wójt gminy Oława Artur Piotrowski mówi, że nie ma czegoś takiego jak nadwyżki produkcyjne wody i nie rozumie, co autor tych słów miał na myśli.
- ZWiK w Oławie miał awarię, potrzebowali wody, poprosili gminę o jej dostarczenie, a że gmina miała taką możliwość, to w ramach współpracy sprzedawała im wodę tak długo, jak tego potrzebowali. Nie były to jednak żadne nadwyżki wody, bo nie ma czegoś takiego - mówi wójt Piotrowski.
Odpowiadając na nasze pisemne pytania wójt wyjaśnia, że gmina dostarczała miastu wodę od 25 sierpnia do 13 września. Łącznie było to 6 116 metrów sześciennych. Woda była dostarczana ze stacji uzdatniania wody w Godzikowicach oraz Oleśnicy Małej.
Wójt nie odpowiedział nam natomiast na pytanie, z jakiego powodu mieszkańcy gminy mogą oddawać ścieki do oczyszczalni w Oławie na korzystniejszych warunkach niż mieszkańcy miasta. Odpisał, że z uwagi na wieloletnią współpracę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej pomiędzy gminą Oława a ZWiK Oława podjął rozmowy z władzami spółki, w celu obniżenia kosztów dla mieszkańców gminy Oława i "w wyniku tych rozmów ustalono korzystne warunki tymczasowego odbioru nieczystości ze zbiorników bezodpływowych dla tych mieszkańców gminy Oława, którzy nie posiadają możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej".
Ustalenia te mają obowiązywać do czasu, aż gmina wybuduje swoją zlewnię ścieków. Już zaczęła, w Godzikowicach, a realizacja inwestycji ma zająć osiem miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze