Każde oprócz tergo, że zrzesza i promuje lokalnych przedsiębiorców, producentów i wystawców ma temat przewodni którego celem jest przeważnie edukacja i profilaktyka.
Podczas dzisiejszej niedzieli obok wystawców pojawiły się fundacje i instytucje zajmujące się zdrowiem i profilaktyką zdrowotną.
Na stoisku Stacji Sanitarno Epidemiologicznej można było np. zmierzyć ciśnienie krwi, a także sprawdzić jak zachowuje się nasz organizm pod wpływem alkoholu abo po zażyciu narkotyków. Służyły temu alkogogle i narkogogle - po włożeniu, których trzeba było przejść parę kroków trzymają w ręku paletkę, a na niej piłeczkę tak aby nie spadł.
Można też było zważyć się na specjalnym urządzeniu do analizy składu ciała, czyli sprawdzić jaki mamy procent tkanki tłuszczowej, mięśni, ilość wody w organizmie i kilka innych danych zależnych od naszego wieku, wzrostu oraz wagi. Co najważniejsze czy ten poziom jest prawidłowy. - To ciekawe doświadczenie chociaż - jak mówiły prowadząca badania - trzeba być odważnym by wykonać to badanie na tym urządzeniu, bo w porównaniu do innych dostępnych na rynku tego typu, jest no dość okrutne pod kątem wskazywania prawdy.
Na stoisku przygotowano także, zadania edukacyjne dla dzieci - zestawy rebusów kolorowanek, zabaw, a także ćwiczenia np. z przyrządami do wyciągania kleszczy aby mogły to sobie poćwiczyć. Można też było skomponować zdrową kanapkę albo ułożyć puzle z owocami.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się badania gęstości kości. Do busa, w którym można było wykonać takie badanie od rana stała kolejka. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje z dermatologiem, który badał chętnych głównie pod kątem zmian skórnych i wielu wychodził ze spotkania z konkretnymi wskazaniami. Do dyspozycji uczestników wydarzenia był też diabetologi i można było też zmierzyć poziom cukru we krwi. Z racji tego, że październik to miesiąc profilaktyki raka głównie piersi, ale nie tylko wiele badań wykonywano pod tym katem. Na panie czekał cytobus gdzie można było bezpłatnie, podobnie jak wszystkie inne badania i testy tego dnia, wykonać cetologię, a także test na HPV. Panowie mieli natomiast szansę oddać krew pod kątem badania PSA czyli wczesnego wykrywania raka prostaty. Fundacja "Słonko" przywiozła natomiast ze sobą modele do ćwiczenia wykrywania różnych chorób jąder - przepukliny wodniaka, żylaków, torbieli, zapalenia jądra a także nowotworu. Każdy mógł więc zobaczyć i sprawdzić jak wygląda struktura narządów, w których doszło do zmian chorobowych, bo jak podkreślały prowadzące zajęcia edukacyjne, nie każda zmiana od początku jest widoczna i bolesna, wiec trudno ją zauważyć tymczasem z każdą najmniejszą trzeba zgłosić się do lekarza.
- Im szybciej tym lepiej - mówi Monika Prędkowsk fizjoterapeutka z Fundacji Słonko. - Każdy mężczyzna powinien takie samobadanie wykonywać regularnie raz w miesiącu najlepiej pod prysznicem albo po kąpieli. Już dzieci powinny wiedzieć jak trzeba się badać i im wcześniej zaczną to robić tym lepiej. Niestety żaden z mężczyzn, którzy przychodzą na nasze stoisko nie wspomniał o tym, że się regularnie bada. Zainteresowanie naszym stoiskiem jest natomiast dzisiaj bardzo duże z czego bardzo się cieszymy. Jednocześnie przypominamy, że tak jak kobieta raz w roku powinna wykonać usg piersi i cytologię, tak mężczyzna powinien pójść na badanie do urologa.
Pod okiem pracowników fundacji można się też było nauczyć samobadania piersi ćwicząc na fantomie do badania i wykrywania zmian chorobowych. Fizjoterapeutka dodaje, że nie tylko dzisiaj w Oławie ale w ogóle coraz więcej osób chce się uczyć samobadania. Coraz więcej firm dba też o swoich pracowników i chce aby przeprowadzać takie edukacyjne zajęcia u nich. Coraz częściej bywają też ta takich wydarzeniach jak dzisiaj i to cieszy.
Zadowolenia nie kryli też oławianie. - To jest świetny pomysł mówi pani Maria. - W jednym miejscu można za darmo zrobić kilak różnych badań, bez kolejki, konieczności zapisywania się do lekarza i oczekiwania. Oby więcej takich.
Skąd pomysł na niedzielę z profilaktyką zdrowotną w tle?
- Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi więc od razy wiedziałyśmy, że w tym miesiącu chcemy zrobić akcję pod tym kątem ale korzystając z możliwości uznałyśmy, że można dać mieszkańcom Oławy możliwość wykonana różnych innych badań bo wiemy, że jest potrzeba, a trudno dostać się do lekarzy - mówi Małgorzata Kwaśniewska. - Po pierwsze czas oczekiwania jest długi po drugie często są to kosztowne badania, a okazało się, że dzięki różnym fundacjom i Dolnoślaskiemu Centrum Onkologii, można takie badania zrobić bezpłatnie i długiego oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że zgodzili się przyjechać do nas w niedzielę. Jao organizatorzy dbamy o to by podczas tych niedziel nie tylko promować lokalny biznes i lokalnych przedsiębiorców ale w każdym miesiącu mamy akcję edukacyjną. Wcześniej dużo mówiliśmy o bezpieczeństwie w domach na drogach, w tym miesiąc jest czas na profilaktykę zdrowotną. Mamy już też pomysł na akcję w listopadzie, ale jeszcze nie chcę zdradzać co to takiego.
Napisz komentarz
Komentarze