Dolnośląscy samorządowcy i specjaliści ochrony środowiska w ramach projektu Ecologic odwiedzili dwa obiekty utylizacji odpadów we Wiedniu. Celem wizyty studyjnej było poznanie dobrych praktyk, poszerzenie wiedzy oraz promowanie ekologicznych rozwiązań w zakresie przetwarzania i segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej. Projekt EcoLogic – Study Trails jest współorganizowany przez urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego i w 90% finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Spittelau jest jednym z trzech zakładów termicznego przetwarzania odpadów należących do przedsiębiorstwa Wien Energie. Z całkowitą zainstalowaną mocą 460 MW, jest jednym z większych generatorów ciepła w sieci ciepłowniczej austriackiej stolicy. Ciągłe ulepszanie wyposażenia zakładu doprowadziło do zainstalowania mokrych filtrów gazów spalinowych oraz nowoczesnej instalacji odazotowania i niszczenia dioksyn.
- Jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się pośrodku milionowego miasta. Dzięki systemowi oczyszczania spalin nie mamy problemu z mieszkańcami, którzy w bezpośredniej okolicy otaczają nasz zakład. Spalarnia ta daje mieszkańcom tanią energię produkowaną z ich własnych odpadów - gorącą wodę, zimną wodę i prąd. Rocznie spalamy około 270 000 ton śmieci – wyjaśnia Georg Baresch, szef przewodników po obiekcie.
Spalarnia odpadów działa już od 50 lat i od tego czasu niestrudzenie działa na rzecz ochrony klimatu. Przykład z Austriaków biorą Japończycy, którzy na wzór Spittelau wybudowali w Osace własny zakład termicznej utylizacji odpadów.
- Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to niezwykle istotne zadanie dla samorządów wszystkich szczebli. Ponadto, poprzez intensywne kampanie informacyjne możemy skutecznie zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców naszego województwa i w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie naszego otoczenia. Trzeba pamiętać, że poprawne segregowanie odpadów stanowi istotny wkład każdego mieszkańca w poprawę jakości życia i wkład w ochronę środowiska – mówi Magdalena Brodowska, radna województwa dolnośląskiego.
Drugim poznanym obiektem było Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych, zarządzane przez lokalny samorząd. Z tego miejsca korzysta niemal 15 tysięcy mieszkańców miasta Korneuburg i gminy Stetten. Centrum utylizuje wszystkie rodzaje odpadów - od wielkogabarytowych, po zielone, drewniane, liście, urządzenia elektryczne, metale, a nawet odpady azbestowe. Mieszkańcy mają dostęp do obiektu mają za pomocą dedykowanej karty.
- Każda osoba zameldowana w gminie ma prawo uzyskać taką kartę w Biurze Obsługi Mieszkańców, która po opłaceniu opłaty śmieciowej umożliwia dostęp do centrum segregacji. Zaletą tego systemu jest to, że opiera się na zasadzie: kto produkuje odpady, ten ponosi dodatkowe koszty ich utylizacji – wyjaśnia Andre Wittmann, kierownik działu gospodarki odpadami w gminie i mieście Korneuburg.
W ramach drugiej edycji projektu Ecologic przedstawiciele dolnośląskich samorządów odwiedzili trzy zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się w Niderlandach, Austrii oraz Estonii. Do Wiednia przyjechali samorządowcy repezentujący 11 dolnośląskich gmin i miast: Oleśnica, Domaniów, Radków, Nowa Ruda, Twardogóra, Kowary, Wałbrzych, Szklarska Poręba, Wołów, Podgórzyn i Jeżów Sudecki.
Napisz komentarz
Komentarze