Tradycją się stało, że główną konkurencją turnieju jest rywalizacja w trójboju strzeleckim, w skład którego wchodzą strzelania z karabinka sportowego kbks, pistoletu sportowego oraz pistoletu centralnego zapłonu. Zaproszeni goście strzelali z karabinka sportowego. Tradycyjnie, konkurencją kończącą turniej było strzelanie do kura.
W konkurencji karabinek sportowy kbks wygrała Ewelina Pliszczak, drugie miejsce zajął Wacław Drewnik, a trzecie Piotr Pliszczak. Z pistoletu sportowego najcelniej trafiał Jarosław Czechor, przed Wacławem Drewnikiem i Michałem Mitkiem. W konkurencji pistolet centralnego zapłonu wygrał Jarosław Czachor, przed Michałem Mitkiem i Zbigniewem Frąckowiakiem.
W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Jarosław Czachor. Na podium stanęli też Piotr Stajszczyk i Mariusz Hass.
Pierwsze miejsce wśród zaproszonych gości wystrzelał Piotr Stajszczyk. Drugie miejsce zajął Mariusz Hass, a trzecie Radosłąw Kot. W strzelaniu do Kura najwięcej szczęścia mieli Piotr Pliszczak, Jan Kubowicz i Michał Mitek.
Zwycięzcy trójboju strzeleckiego zostali uhonorowani dyplomami pamiątkowymi oraz udekorowani medalami z wizerunkiem orła na tle barw narodowych. Gości wyróżniono statuetkami, nawiązującymi treścią do 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W strzelaniu do Kura nagrodami były jego wizerunki rzeźbione w drewnie. Do jego zrzucenia z piedestału koniecznych było 75 strzałów.
***
106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była doskonałą okazją do kolejnych, ważnych wydarzeń w życiu Bractwa, a były nimi:
- nadanie burmistrzowi miasta i gminy Jelcz-Laskowice Piotrowi Stajszczykowi tytułu Honorowego Członka Bractwa, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem.
- przyjęcie w szeregi członków zwyczajnych Bractwa państwa Piotra i Eweliny Pliszczaków.
Spotkanie zakończył wspólny posiłek, który ze względu na warunki pogodowe odbył się w podziemnej siedzibie.
Turniej Niepodległościowy był ostatnim z oficjalnych wydarzeń zaplanowanych na rok 2024.
- W imieniu Zarządu SBK składam najserdeczniejsze słowa podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają oraz przyczyniają się do popularyzowania naszej działalności - mówi Jacek Mikołajczyk, sekretarz SBK Grodu J-L. Bez okazywanej życzliwości, serdeczności i udzielonego wsparcia nasza działalność byłaby znacznie uboższa. Dzięki wzorowej współpracy z władzami samorządowymi, ze spokojem patrzymy w przyszłość i z zadowoleniem pełnimy obowiązki społeczne uatrakcyjniając swoim udziałem gminne oraz kościelne uroczystości patriotyczne. Jako Bractwo wrośliśmy w nasze miasto. Stąd się wywodzimy i jego dobro będąc dla nas celem nadrzędnym głęboko leży w naszych sercach. W strzelectwie sportowym, zaangażowaniu społecznym oraz dbałości o zawiadywany obiekt nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Mamy wiele ambitnych planów. Ich realizacja pozwoli na poprawę bezpieczeństwa oraz znacząco uatrakcyjni to magiczne miejsce, które jednoczy miłośników broni historycznej, strzelców czarnoprochowych i sportowych oraz artylerzystów Regimentu Regionalnego Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów Powiatu Oławskiego.
Delegacja Bractwa Kurkowego uczestniczyła także w miejskich obchodach Święta Niepodległości.
- Nasze Bractwo wystawiło poczet sztandarowy, którego chorążym był Jan Kubowicz z przybocznymi Stanisławem Małkiewiczem i Jackiem Mikołajczykiem - opowiadają Bracia Kurkowi. - Kwiaty pod pomnikiem "Do Wolnej i Niepodległej" składała delegacja w składzie: Anna Kubowicz i Kazimierz Konefał. Honorowy strzał z armaty oddali Wacław Drewnik i Kazimierz Konefał.
Napisz komentarz
Komentarze