Czym wyróżniają się oprawy oświetleniowe w duchu skandynawskim? Gdzie można je umieścić i z czym połączyć? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Lampa skandynawska – najważniejsze cechy
Styl skandynawski zalicza się to tendencji minimalistycznych, opartych na formach geometryzujących. Dotyczy to oczywiście także lamp. Są to produkty o dość prostej, syntetycznej formie, wykorzystującej podstawowe bryły – cylindry, prostopadłościany etc. Powierzchnie są gładkie, pozbawione nadmiernych dekoracji. Walory estetyczne wynikają w głównej mierze z prostoty i wykorzystanych materiałów.
Z czego produkuje się lampy skandynawskie? Podstawą są naturalne materiały, w tym oczywiście drewno, najlepiej utrzymane w niezmienionym kolorze, z widocznymi przebarwieniami i rysunkiem słojów. Oprócz tego pojawiają się szklane klosze w mlecznobiałym odcieniu, a także efektowne, tekstylne abażury, które przyjemnie odbijają światło. Mogą być utrzymane w jednolitym kolorze (np. czerni, bieli, szarości, zieleni) albo ozdobione geometrycznymi printami (pasy, kratki, romby). Szeroki wybór takich produktów oferuje na przykład: LightPlus.pl.
Lampy skandynawskie a nowoczesne technologie
Fakt, iż lampy skandynawskie wyróżniają się klasycznym, minimalistycznym designem nie oznacza, że nie mogą to być produkty nowoczesne. W ich przypadku chętnie stawia się na najwyższej jakości źródła światła LED – energooszczędne, o długiej żywotności. Wiele z nich pozwala nawet na regulowanie kluczowych parametrów, jak natężenie i temperatura barwowa światła. Niekiedy można to zrobić również zdalnie, jeśli wybrało się lampy lub żarówki inteligentne, podłączone do domowej sieci WiFi w ramach Internetu Rzeczy i systemu Smart Home.
Wiele modeli da się połączyć z praktycznymi czujnikami. Sensory ruchu przydają się przy oświetleniu głównych ciągów komunikacyjnych w domu, jak schody czy korytarze. A zewnętrzne lampy z czujnikiem zmierzchu to idealne rozwiązanie do oświetlenia strefy relaksu na skandynawskim tarasie.
Oświetlenie w duchu skandynawskim a inne tendencje wnętrzarskie
Styl skandynawski nie dość, że jest ponadczasowy, to także wyróżnia się olbrzymią uniwersalnością. Tego typu lampy da się wprowadzić do wielu wnętrz. Świetnie sprawdzają się oczywiście w jednolicie skandynawskich domach i mieszkaniach. Nie ma jednak przeszkód, by użyć ich w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych, a nawet klasycznych. Ciekawie ożywiają ponadto surowe przestrzenie utrzymane w stylu industrialnym. Spośród nurtów vintage lampy tego typu idealnie nadają się do pomieszczeń nawiązujących do geometrii lat 60. i 70. XX wieku – wówczas przecież styl skandynawski wszedł na światowe salony.
Skandynawskie lampy w modnych wnętrzach – podsumowanie
Styl skandynawski sprawdza się w wielu przestrzeniach jako rozwiązanie praktyczne i estetyczne. Nie ma w tym niczego dziwnego, że wciąż interesują się nim dekoratorzy wnętrz i osoby prywatne, pragnące ciekawie zaaranżować swoją przestrzeń do życia. A czasami wystarczy naprawdę niewiele, by odmienić pomieszczenie. Można choćby postawić na wysokiej jakości, ciekawe wizualnie lampy, choćby właśnie w stylu skandynawskim.