Dlaczego uszkodzeń śluzówki jamy ustnej nie powinno się lekceważyć?
Każdego dnia jama ustna podczas spożywania pokarmów, picia napojów, mówienia czy oddychania przez usta ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a co za tym idzie z patogenami (np. bakteriami i wirusami), dlatego też jest częstym miejscem występowania infekcji. Ryzyko rozwoju choroby jamy ustnej dodatkowo zwiększać mogą zmiany w jamie ustnej na języku. Przez rany na języku chorobotwórcze drobnoustroje mają łatwiejszy dostęp do organizmu, a warunki panujące w jamie ustnej takie jak ciepło i duża wilgotność sprzyjają ich namnażaniu [1].
Jakie zmiany mogą rozwinąć się w jamie ustnej? Głównie zapalenie jamy ustnej o charakterze grzybiczym wywołane przez grzyb Candida albicans, a także opryszczkowe i wrzodziejące [1]. Urazy mechaniczne i powstałe na ich skutek rany są też jednym z czynników mogących wywoływać owrzodzenia jamy ustnej, afty, pleśniawki czy nadżerki. Zmiany te wywołują duży dyskomfort, a niekiedy też ból, obrzęk i pieczenie [2].
Urazy jamy ustnej – przyczyny uszkodzenia błony śluzowej
Urazy błony śluzowej języka spowodować może [3]:
- jedzenie twardych produktów spożywczych,
- nieprawidłowe, zbyt energiczne szczotkowanie zębów,
- drażnienie śluzówki przez aparat ortodontyczny lub protezę,
- nieprawidłowe wypełnienie zęba,
- ostry ukruszony ząb,
- zabieg stomatologiczny, np. ekstrakcja zęba.
Leczenie ran na języku – co jest pomocne w leczeniu zapalenia języka?
Na rany na języku stosować można dostępne w aptekach bez recepty miejscowe leki o przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antyseptycznym działaniu, które złagodzą przykre dolegliwości i wspomogą gojenie [1]. W razie stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej sięgnąć można po Sachol żel, który zmniejsza pieczenie i bolesne objawy, korzystnie wpływając na gojenie uszkodzonej błony śluzowej [4].
Jeśli jednak stosowanie wybranego produktu leczniczego nie przynosi efektów, w dodatku zaczynają pojawiać się niepożądane objawy jak biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust czy inne symptomy zapalenia błony śluzowej, warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem. Często lekarz zaleca w takim przypadku leczenie przyczynowe, np. po rozpoznaniu zakażenia bakteryjnego przepisuje antybiotyk. Wizyta u specjalisty wskazana jest również w przypadku trudno gojących się ran na języku i w obrębie jamy ustnej. Może to być bowiem objaw chorób ogólnoustrojowych, a ich podejrzenie wymaga diagnostyki.
Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej? Domowe sposoby
Oprócz produktów leczniczych warto też zastosować domowe sposoby leczenia takie jak [3]:
- stosowanie płukanek z naparów ziołowych przygotowanych np. z szałwii, rumianku lub łopianu lekarskiego,
- smarowanie zmian naturalnym żelem aloesowym lub olejkiem z drzewa herbacianego,
- płukanie jamy ustnej wodą z solą (pół łyżeczki soli rozpuszczonej w szklance letniej wody),
- wprowadzenie do codziennej diety pokarmów bogatych w wit. z grupy B, żelazo i kwas foliowy (niedobory mogą sprzyjać nawracaniu niepożądanych zmian w jamie ustnej, np. aft),
- unikanie pokarmów ostrych, kwaśnych, słonych oraz gorących.
Powyższe sposoby łagodzą przykre objawy i sprawiają, że rany szybko się goją.
--- Artykuł reklamowy marki Sachol ---
Bibliografia:
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2022.10.18.)).
- Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.10.18.)).
- Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft (dostęp: 2022.10.18.)).
- Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.10.18.)).