Czy AC dla starego samochodu jest opłacalne?
Polisa AC nie należy do tanich. Dodatkowo jej koszt może okazać się niewspółmiernie wysoki w stosunku do wartości samochodu. Dlatego też posiadacze wiekowych pojazdów (czyli starszych niż 15 lat), powinni upewnić się, czy ubezpieczenie AC jest im niezbędne. Nie warto bowiem ponosić kosztów, które mogą stanowić nawet 1/3 wartości pojazdu.
Decydując się na zakup AC starego auta, należy też zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim przeanalizujmy czy nasz pojazd jest w pełni sprawny a tym samym warty inwestowania. Zastanówmy się także czy ewentualne szkody warto naprawiać z polisy. Może bowiem okazać się, że koszt prywatnej naprawy będzie mniejszy niż cena polisy.
Co wziąć pod uwagę kupując AC starego auta?
Niestety nie każdy ubezpieczyciel pozwala na wykupienie polisy AC starego auta, gdy koszt naprawy może być wyższy niż jego wartość. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą więc ryzykować i narażać się na ewentualne finansowe straty. Zanim więc zdecydujemy się na zakup AC sprawdźmy, czy wybrany przez nas ubezpieczyciel posiada korzystną ofertę.
Warto też sprawdzić czy AC starego auta jest dostępne u tego towarzystwa, u którego regularnie ubezpieczamy pojazd. Bardzo często te osoby, które kontynuują zawarte wcześniej umowy, mogą liczyć na korzystną polisę AC dla starego auta. Ewentualnie zawsze można skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest polisa mini casco.
Czym jest minicasco?
Jest to forma niepełnego ubezpieczenia AC. Nie chroni ono pojazdu przed każdym rodzajem szkody, która zostanie na nim wyrządzona, ale tylko przed niektórymi. Kierowane jest ono do tych osób, którym ubezpieczyciele nie chcą sprzedać zwykłej polisy AC oraz do tych, którzy nie potrzebują pełnej ochrony ubezpieczeniowej.
AC w wersji mini chroni najczęściej przed skutkami takich zdarzeń jak: kradzież pojazdu, szkoda całkowita czy zniszczenie auta przez siły natury. Celem tej polisy jest ochrona posiadacza pojazdu przed najgorszymi i najbardziej dotkliwymi finansowo zdarzeniami. Ubezpieczenie to jest oczywiście tańsze niż zwykłe AC i łatwiej je kupić.
Czemu ubezpieczyciele nie chcą sprzedawać AC?
Ubezpieczyciele nie chcą ryzykować, sprzedając ubezpieczenia na stare pojazdy. Chodzi tu zarówno o wspomniane wcześniej koszty naprawy starych aut, jak i o utrudniony dostęp do części zamiennych. W wielu przypadkach może okazać się, że nie są już one obecne na rynku, co oznacza kłopoty w naprawie samochodu.
Dodatkowo starsze pojazdy są niestety bardziej awaryjne a ich stan techniczny nie jest tak dobry, jak nowych aut. A im starszy pojazd, tym większe ryzyko awarii i spowodowania wypadku komunikacyjnego. To kolejne ryzyko, jakiego ubezpieczyciele nie chcą na siebie brać, przez co nie mają w ofercie polis AC dla starych aut.
Kupić czy nie kupić?
To, czy zainwestować w AC starego auta, powinno zależeć od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli nasz pojazd jest sprawny i wykorzystujemy go regularnie (np. jeżdżąc nim w dłuższe i dalsze trasy), AC może być przydatne. Podejmując decyzję, musimy oczywiście zwrócić uwagę na zasobność naszego portfela.
Kupując AC zwróćmy też uwagę na to, jakie wyłączenia zawarł w umowie ubezpieczyciel. Mogą w niej naleźć się także zapisy o udziale własnym (właściciel polisy dostanie mniejsze odszkodowanie, gdy auto zostanie uszkodzone) oraz o amortyzacji części (do naprawy starego auta, zostaną użyte zamienniki). Sprawdźmy więc, czy zapisy umowy są dla nas satysfakcjonujące.