Bruksizm – jak pomoże Ci fizjoterapia?
Bruksizm to nie tylko samo zaciskanie zębów. Niestety prowadzi to do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Nieprawidłowość ta może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli bruksizm poza porą nocną, objawia się też w ciągu dnia problem, można zauważyć samemu. W przypadku zgrzytania zębami w porze nocnej, dosyć często dowiadujemy się o tym od osób, z którymi mieszkamy.
Jak fizjoterapia może pomóc w tym przypadku? Głównym celem fizjoterapii jest rozluźnienie mięśni oraz poprawa funkcjonowania stawu żuchwowo-skroniowego i twarzy. W leczeniu bruksizmu wykorzystywana jest terapia manualna oraz stosuje się ćwiczenia wykonywane przez pacjenta.
Ćwiczenia relaksacyjne pozwalają zmniejszyć napięcie w obrębie mięśni żuchwy, twarzy oraz karku. Ponadto pacjent powinien także wykonywać zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia w domu. Jest to ważny etap, który przyczyni się do zwiększenia efektywności wdrożonych terapii i pozwoli osiągnąć zamierzony cel.
Czym grozi nieleczony bruksizm?
Mogłoby się wydawać, że bruksizm nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji w przyszłości. Niestety jest to błędne myślenie. Bruksizm, który nie jest właściwie leczony, prowadzi do:
- Uszkodzenia zębów (ścierania – zmniejszając koronę, pęknięć)
- Wypadania plomb
- Odsłonięcia szyjek
- Uszkodzenia policzków
- Nadgryzania języka
- Szumów usznych
- Zaburzenia równowagi
- Bólu narządu słuchu
- Rozchwiania zębów
- Bólu mięśni twarzy
- Bólu karku
- Bólu głowy
- Problemów z widzeniem
Leczenie bruksizmu pozwala uniknąć wszystkich powyższych problemów. Fizjoterapia stomatologiczna daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o terapie i cechuje się dużą skutecznością. Chociaż na samym początku bruksizm może nie dawać żadnych poważnych dolegliwości, to jednak po pewnym czasie będą one nieuniknione. Im dłużej pacjent będzie zaciskał zęby i nimi zgrzytał, tym poważniejsze problemy się u niego pojawią. Dostrzeżenie problemu i szybka reakcja powoli na eliminację bruksizmu, zmniejszenie napięcia, a co za tym idzie poprawi się samopoczucie.
Problemy stomatologiczne to także poważna sytuacja, mogąca prowadzić nawet do utraty uzębienia. Bruksizm zwiększa ryzyko wystąpienia właśnie takich problemów, dlatego dobra fizjoterapia z pewnością pomoże zniwelować tę nieprawidłowość. Ścieranie bądź uszkodzenie zębów w wyniku bruksizmu nie pojawia się od razu. Potrzeba tutaj trochę czasu, ale w zwlekanie z podjęciem leczenia w końcu doprowadzi do pojawienia się poważniejszych komplikacji, czego można uniknąć, podejmując właściwą decyzję o rozpoczęciu fizjoterapii stomatologicznej.
Czy całkowite wyleczenie bruksizmu jest możliwe?
Bruksizm to poważna dolegliwość, która wymaga natychmiastowego wdrożenia odpowiednich technik leczenia. Czy jednak bruksizm można całkowicie wyleczyć? Chociaż leczenie bruksizmu może zająć trochę czasu, to tak, jest to możliwe. Należy jednak wiedzieć, że czas leczenia może się od siebie różnić, ponieważ zależy to od konkretnego przypadku pacjenta.
Ponadto niezbędne jest także wdrożenie właściwego leczenia, które będzie skuteczne. Niekiedy oprócz fizjoterapii, dużym wsparciem może okazać się także leczenie ortodontyczne, psychoterapia, ale też leczenie farmakologiczne.
Zanim zostanie rozpoczęte leczenie bruksizmu specjalista – fizjoterapeuta musi określić stopień zaawansowania problemu, ale również ważna jest przyczyna. Fizjoterapia stomatologiczna to skuteczna i fachowa pomoc w leczeniu bruksizmu. Udanie się do specjalisty z tym problemem to ważny krok, na który naprawdę warto się zdecydować. Wyleczenie bruksizmu to zdecydowanie lepsza jakość życia, zmniejszenie napięcia, stanów nerwowych, co jest też możliwe w połączeniu z terapią u innych specjalistów.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze