Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – leczenie zachowawcze
Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie zwyrodnienie stawu biodrowego, może zastosować leczenie zachowawcze (nieoperacyjne). W celu uśmierzenia dolegliwości bólowych towarzyszących chorobie specjalista może wdrożyć niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), pomocniczo zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak np.:
- krioterapię,
- prądy TENS,
- terapię manualną,
- hydroterapię.
W niektórych przypadkach pomocne okazują się również iniekcje kwasu hialuronowego lub autogennego osocza bogatopłytkowego (PRP). Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, powinieneś dążyć do unormowania masy ciała. Jeśli chcesz uniknąć operacji biodra w przyszłości, staraj się prowadzić aktywny tryb życia, dbaj o regularne uprawianie sportu. Może to być pływanie, jazda na rowerze, joga, a nawet spacery.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – leczenie operacyjne
Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są zaawansowane, jedyną skuteczną metodą leczenia może okazać się endoprotezoplastyka biodra. Jest to procedura, która trwa 1-2 godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Zabieg wykonuje chirurg ortopeda. Operacja endoprotezy biodra polega na usunięciu zniszczonych kości, chrząstki stawu biodrowego, a następnie zastąpieniu ich implantem biodra, który może służyć Ci nawet do 30 lat. Przed operacją czeka Cię szereg badań diagnostycznych i konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Jeśli chodzi o rodzaje endoprotezoplastyki stawu biodrowego, są to:
- endoprotezoplastyka bezcementowa,
- endoprotezoplastyka cementowana,
- endoprotezoplastyka hybrydowa.
Rekonwalescencja po alloplastyce stawu biodrowego trwa od 3 do 5 miesięcy. Przez ten czasu musisz przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych. W okresie zdrowienia staraj się prowadzić oszczędzający tryb życia, unikaj ciężkich fizycznie prac domowych i staraj się nie spać na operowanej stronie. Wykonuj sumiennie ćwiczenia oddechowe i izometryczne. Nie zakładaj nogi na nogę i wspieraj się przy poruszaniu kulami ortopedycznymi, by odciążyć operowaną kończynę. Jak długo powinieneś wspierać się kulami? Przez około 3-4 miesiące po zabiegu. Po zagojeniu ran staraj się równomiernie obciążać obie nogi i nie przenosić ciężaru na jedną stronę. Dzięki temu unikniesz powikłań zdrowotnych związanych z przeciążeniem zarówno w kończynach dolnych, jak i w kręgosłupie.
Poznaj czynniki wykluczające endoprotezoplastykę biodra
Endoproteza biodra nie jest rozwiązaniem dla każdego. Są pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie tej operacji. Podstawowe czynniki wykluczające to m.in.:
- żylaki,
- otyłość,
- zbyt młody wiek Pacjenta,
- zakażenie stawu biodrowego,
- rany przewlekłe na ciele,
- przewlekłe stany zapalne,
- osteoporoza,
- guzy złośliwe w rejonie zabiegowym,
- brak czucia obwodowego.
Pełną listę przeciwwskazań poznasz w trakcie kwalifikacji do alloplastyki stawu biodrowego. Pamiętaj, że bagatelizowanie koksartrozy prowadzi do pogłębienia się patologicznych zmian w stawie biodrowym i nasilenia dokuczliwych objawów. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie rozwój tej choroby, umów się na konsultację z doświadczonym lekarzem ortopedą.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze