Pretekstem do rozmowy na ten temat był punkt dotyczący informacji opiece zdrowotnej, świadczonej na terenie gminy Jelcz-Laskowice w 2024 roku.
Zaczął radny Tomasz Rygielski z "Nowej Generacji": - Moja wypowiedź i apel kierowane są do pana burmistrza. Już wczoraj poruszałem ten temat, jednak w związku z przebiegiem dyskusji na komisji - a właściwie formą, która bardziej przypominała monodram - chciałbym ponownie odnieść się do tej sprawy. Dyskusja, a w zasadzie przede wszystkim wypowiedzi prezesa Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej Janusza Bolanowskiego, zostały w pewnym stopniu sprowokowane wcześniejszymi uwagami radnego Mariusza Pawlaczka, który poruszył temat funkcjonowania ośrodka zdrowia w Minkowicach Oławskich. Argumentował zasadność jego dalszego istnienia, przedstawiał oczekiwania mieszkańców, odniósł się do pisma, które otrzymał w tej sprawie od pana burmistrza, a także wspominał o innych działaniach wynikających z jego odpowiedzialności jako radnego za teren, który reprezentuje. Następnie głos zabrał pan prezes, który w różnorodny sposób próbował uzasadnić brak podstaw do dalszego funkcjonowania ośrodka w Minkowicach Oławskich. Jako główny argument wskazał kwestie ekonomiczne, ale przedstawił także serię osobliwych stwierdzeń, które pozwoliłem sobie zanotować i teraz je zacytuję:
* "Prawie wszyscy mają samochody."
* "Prawie wszyscy mają telefony."
* "Są e-recepty, są cyfrowe możliwości."
* "Pod względem społecznym nie ma to sensu."
Rygielski mówił dalej: - Pan prezes podał również przykład, że osoby mające problemy z dojazdem do Jelcza-Laskowic stanowią niewielki margines. Przywołał historię 86-letniego mieszkańca Miłoszyc lub Miłocic, który - pomimo problemów kardiologicznych - pokonał trasę do lekarza rowerem. Trudno uznać ten przykład za realne rozwiązanie problemu braku dostępności do opieki zdrowotnej. Co więcej, pan prezes stwierdził, że każdy ma wybór - jeśli komuś nie odpowiada odległość, powinien wybrać inny ośrodek zdrowia. Wspomniał również, że lekarze nie mają czasu ani ochoty na dojazdy do Minkowic, a to pacjenci powinni udawać się tam, gdzie opieka jest świadczona. Zaproponował także, byśmy to my - nie wiem, czy jako radni, czy jako Urząd Miasta i Gminy - zorganizowali transport dla pacjentów do Jelcza-Laskowic. Nie będę już przytaczał kolejnych osobliwych argumentów, które miałyby uzasadniać brak potrzeby świadczenia usług zdrowotnych w Minkowicach Oławskich. Przypomnę tylko, że opieka zdrowotna jest częścią usług publicznych - jedną z podstawowych. Ten monodram trwał długo, ale na zakończenie chcę podkreślić jedną rzecz. Przepraszam, że znów wspomnę radnego Pawlaczka, ale jako radni okręgu nr 1 reprezentujemy mieszkańców obszarów wiejskich. To, z której placówki korzystamy jako osoby prywatne, nie ma żadnego znaczenia - ponieważ zabieramy głos w imieniu naszych wyborców. Zostaliśmy wybrani w demokratycznych wyborach właśnie po to, by ich reprezentować i działać na rzecz ich dobra – także w zakresie ochrony zdrowia. Dlatego apeluję do pana burmistrza w imieniu mieszkańców okręgu nr 1 – proszę, aby nie patrzeć na tę sprawę wyłącznie przez pryzmat ekonomiczny. Prowadzenie tego ośrodka to nie tylko kwestia finansowa, ale przede wszystkim akt empatii, zrozumienia i społecznej odpowiedzialności.
Wypowiedź uzupełnił radny Krzysztof Skrzydłowski (również "Nowa Generacja"), opowiadając, że sam nie należy już do Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej, ponieważ kilka lat temu próbując umówić wizytę wykonał 36 telefonów i nikt nie odebrał. Miał też pójść do przychodni, stanąć pod pustym okienkiem i dzwonić na recepcję, ale również bezskutecznie. Po tym wszystkim - jak twierdzi - napisał do prezesa maila ze skargą, ale od 3 lat nikt na niego nie odpowiedział.
Krzysztof Woźniak z Koalicji dla Jelcza-Laskowic chciał się dowiedzieć, czy planowany jest zakup nowego sprzętu do rehabilitacji, bo obecny jest już nieco wysłużony. Bogdan Szczęśniak (także Koalicja dla Jelcza-Laskowic) pytał, na co w tym roku zostaną wydane środki z budżetu gminy.
Krzysztof Nowakowicz (Wspólnota Samorządowa - Lokalnych Patriotów) wrócił za to do sprawy, o której wspomniało dwóch pierwszych mówców: - To temat bardzo ważny dla mieszkańców wschodniej części naszej gminy. Byłem w dużym szoku, gdy pan prezes poinformował nas, że nie widzi sensu dalszego funkcjonowania przychodni w Minkowicach Oławskich. Panie prezesie, podawanie przykładu, że 86-letni dziadek, choć może lepiej powiedzieć senior, pojechał do Jelcza-Laskowic rowerem... no, naprawdę aż ciężko uwierzyć, że to padło jako argument. Panie prezesie, apeluję, żeby jeszcze raz przemyślał pan sprawę zamknięcia ośrodka zdrowia w Minkowicach Oławskich. Proszę nie myśleć o tym tylko pod względem biznesowym, ale przede wszystkim o tym, żeby zabezpieczyć zdrowie mieszkańców - także tych najbardziej oddalonych od Jelcza-Laskowic. Panie burmistrzu, przyłączam się do apelu radnego Tomasza Rygielskiego. Należy podjąć wszelkie kroki, by mieszkańcy sołectw wciąż mogli korzystać z opieki zdrowotnej w Minkowicach Oławskich.
Napisz komentarz
Komentarze