Dzisiaj zabieram Was Drodzy Zwiadowcy do miejsca oddalonego od naszego miasta 25 minut. Miejscowość nosi nazwę Miechowice Oławskie (przedwojenna nazwa miejscowości - Mechwitz). To tutaj znajdują się ruiny niegdyś pięknego ewangelickiego kościoła ,którego początki sięgają m1361 roku. Ruiny stoją przy głównej drodze i każdy je zauważy. Z historii kościoła, którą znajdziemy w internecie, dowiadujemy się o przeprowadzonej przebudowie, która miała miejsce w XIX wieku.
Kościół składał się z dwóch części - pierwsza pochodzi z XV wieku, obejmowała prezbiterium i epitafia nagrobne, a druga część, zachodnia, to neogotycka wieża i nawa, która została wzniesiona podczas rozbudowy świątyni w roku 1881.
Kościół posiadał piękne wyposażenie, które dotrwało do końca II wojny światowej. Jak wspomina jeden z mieszkańców, kościółek i wieża stała jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Były tylko widoczne dziury na wieży kościelnej po ostrzale czołgowym. Na tej wieży w czasie wojny znajdowało się niemieckie stanowisko karabinu maszynowego. Powojenna władza, jak podają źródła, ograniczyła liczbę kościołów i przez to ten zabytkowy obiekt popadał w coraz większą ruinę.
Wyposażenie kościoła - m.in. dzwon, ławki, ołtarz i organy - zabrane zostały do innych obiektów sakralnych.
Do dzisiaj na wewnętrznych murach kościoła zachowały się fragmenty niegdyś pięknych polichromii i dwie wmurowane tablice nagrobne z XVI i XVII, które przedstawiają Hansa von Pannewitz i jego żonę Barbarę, Caspra von Pannewitz i jego żonę Mariannę, oraz przepiękne barokowe epitafium Leonharda von Tschirsky und Bögendorf z 1721 roku. Wokół kościoła zachowały się resztki muru i parę tablic nagrobnych i krzyż -- wszystko to związane jest z dawnymi mieszkańcami, którzy zostali pochowani na terenie dawnego kościoła.
Przy kościele stał też dawniej pomnik mieszkańców Miechowic Oławskich, którzy zginęli w I wojnie światowej (1914-1918), ale niestety nie ma już po nim śladu...
Zdjęcia zrobiłem 21 kwietnia - zachęcam wszystkich, którzy lubią lokalną historię, do odwiedzenia tego ciekawego miejsca pełnego historii.
Zachęcam też do obejrzenia filmiku:


Więcej zdjęć w galerii niżej...
Napisz komentarz
Komentarze