Reklama
Jelcz-Laskowice
Kultura Sportowo, kabaretowo i muzycznie. Podczas tegorocznego święta miasta każdy znajdzie coś dla siebie
Popularna Majówka wyjątkowo rozpocznie się już 30 kwietnia. O 9.00 w hali OSiR przy placu Partyzantów odbędzie się turniej koszykarski w ramach memoriału im. Pawła Czmielewskiego.O 18.30 w Centrum Sportu i Rekreacji otwarty zostanie wernisaż malarstwa artystów z Polski i Niemiec. Pół godziny później w tym samym miejscu zagra Big Band Jelcz-Laskowice.
Pierwszy dzień maja upłynie pod znakiem rywalizacji sportowej. Oprócz maratonu i memoriału Barbary Szlachetki, klub biegacza "Harcownik" organizuje biegi towarzyszące, w tym zawody dla dzieci na boisku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Za to w hali przy Partyzantów rozegrany zostanie polsko-niemiecki mecz tenisa stołowego.
2 maja o humory mieszkańców zadba kabaret Jurki. Artyści występują już od dwudziestu lat. To laureaci licznych nagród polskich festiwali kabaretowych. Pionierzy tak zwanego nurtu sierocego, przedstawiającego grupę ludzi zagubionych na scenie, zaskoczonych reakcją publiczności. Ich twórczość jest zdominowana przez tematy społeczno-obyczajowe. Czerpią inspiracje z tematów literackich, przetwarzając je za pomocą absurdalnego poczucia humoru. Show kabaretu Jurki rozpocznie się o godz. 19.00 w Centrum Sportu i Rekreacji. Bilety kosztują 20 złotych, można je nabyć w sekretariacie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.
3 maja na scenie przy Pływalni Miejskiej wystąpią LemON, Mesajah i RedLips. Mesajah to polski artysta rodem z Jamajki. W przeszłości członek zespołu Natural Dread Killaz, a od 2008 solista. Jego pierwsza płyta "Ludzie prości" łączyła reggae, dancehall, dub i hip-hop. Album odniósł sukces i był dużym wydarzeniem na polskiej scenie reggae. W 2012 roku wydał drugi solowy album, który promowały utwory "Do rana", "Ogień" oraz nagrany wspólnie z Kamilem Bednarkiem "Szukając szczęścia". Trzecim krążkiem była "Brudna prawda", wydana w 2013 roku. Popularny Manolo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów reggae w kraju. Rok temu wystąpił podczas "Oławskiej Majówki".
Red Lips na szerokie wody muzycznego świata wypłynął w 2013 roku, szturmem podbijając większość polskich stacji radiowych piosenką "To co nam było". Gdy kolejne single z debiutanckiego albumu osiągały czołowe notowania na listach przebojów, muzycy rzucili dotychczasową pracę, by zająć się wyłącznie tym, co kochają najbardziej. Fani przybywali lawinowo, a wraz z nimi popularność piosenek. Powrót do klasyki rocka, proste i melodyjne kompozycje oraz polskie teksty okazały się tym, czego szeroka publiczność potrzebuje najbardziej. Rockowe brzmienie lat 90., świeżość XXI wieku i ogromna żywiołowość sprawiły, że ludzie pokochali Red Lips, które stało się znaną marką polskiej branży muzycznej.
LemON w ciągu dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym ponad 370 000 na Facebooku). Osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając nietuzinkową i wymagającą muzykę. Debiutancka płyta LemONa pokryła się platyną, została nagrodzona statuetką TOP na festiwalu Sopot Top Trendy 2014, nagrodą Eska Music Award 2013, a także zdobyła nominację do Fryderyka 2013. Zespół tworzy sześciu muzyków o różnych korzeniach etnicznych, pochodzących z różnych krańców Polski. Ich muzyka to nietuzinkowa mieszanka gitarowego rocka, folkowej nostalgii i jazzowej lekkości. Liderem zespołu jest wychowany w łemkowskiej rodzinie charyzmatyczny wokalista Igor Herbut, który w przeszłości był tenorem w chórach i śpiewał w zespołach ludowych.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze