Od rana nie milkną telefony, przychodzą esemesy od znajomych, od czytelników, od tych, którzy Go znali, a znali go wszyscy. Będzie jeszcze czas na wspomnienia, ale już dziś dziękujemy za wszystkie kondolencje i wspomnienia, jakie o Nim przysyłacie. To świadczy o tym, ile osób Go znało i szanowało.
- Ostatni raz spotkałem Pana Edwarda koło dawnego amfiteatru na charakterystycznym rowerze. Zagadał, zażartował... cały Pan Edward - wspomina pan Maciej.
- Kiedyś poprawiał mi tekst, bardzo użyteczny człowiek, współczuję - napisała pani Aneta.
- Wspaniały człowiek, wyrazy współczucia dla rodziny...
*
Znali Go niemal wszyscy starsi oławianie. Bo Edward - jeden z pierwszych mieszkańców powojennej Oławy - był osobą wielce zasłużoną dla rozwoju kultury fizycznej w naszym regionie. Był gorącym orędownikiem historycznej decyzji z 1961 roku o połączeniu klubów sportowych z Jelcza i Oławy, autorem nazwy MKS "Moto-Jelcz" Oława. Przez pięć lat był sekretarzem tego klubu, a przez 40 - klubowym i miejskim spikerem, relacjonującym najważniejsze imprezy sportowe w powiecie oławskim. Jako korespondent znanych ogólnopolskich czasopism, m.in. "Przeglądu Sportowego", Edward Bykowski opisywał "na gorąco" sportowe wydarzenia, dziejące się w Oławie i w okolicy, m.in. drugoligowe mecze piłkarskie i bokserskie oraz imprezy kolarskie. W 2015 roku uhonorowano Go z okazji jubileuszu 70-lecia polskiego sportu na Ziemi Oławskiej tytułem "Zasłużony dla Miasta Oławy".
Edward to także długoletni redaktor naczelny gazety zakładowej "Głos Jelcza", a od 1990 roku "do końca" członek kolegium redakcyjnego "Gazety Powiatowej - Wiadomości Oławskich", którą współtworzył. Na łamach tych gazet publikował teksty interwencyjne, historyczne oraz inne, wspierające budowę lokalnej demokracji, a przede wszystkim swoje felietony, które początkowo podpisywał pseudonimem Wasz Kogut.
Edward Bykowski znany jest także z działalności w oławskim Stowarzyszeniu Miłośników Kresów Wschodnich. Jako wieloletni prezes organizował coroczne opłatki kresowe, integrujące mieszkańców Ziemi Oławskiej oraz inicjował akcje na rzecz pomocy Polakom, zamieszkującym utracone Kresy Rzeczypospolitej, zabiegał o odbudowę kościoła w Sasowie.
Napisz komentarz
Komentarze