Oławska gazeta lokalna "Ohlauer Kreisblatt" sprzyjała Hitlerowi i często o nim informowała. Nieprzychylnie pisano o ruchach partii i organizacji, popierających demokrację i ustrój republikański. Artykuły propagandowe, dotyczące polityki całych Niemiec, miały wzmocnić i tak duże poparcie dla narodowych socjalistów. W Ohlau zebrania NSDAP cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, czasami brakowało miejsc. Brali w nich udział również goście spoza miasta. Na początku roku 1933 wrocławski działacz NSDAP Walter Hampfler wygłosił przemówienie "Kto działa przeciwko Hitlerowi, przegra".

Budynek obecnej szkoły ponadgimnazjalnej przy ulicy 3 Maja. Od frontu widoczny orzeł, trzymający wieniec laurowy ze swastyką. Na bocznej ścianie wizerunek artylerzysty
Naziści u władzy
O złożonej sytuacji politycznej w Niemczech może świadczyć fakt, że od maja 1932 do stycznia 1933 funkcję premiera obejmowały kolejno cztery różne osoby. 30 stycznia 1933, Hindenburg mianował Hitlera jako reprezentanta większości parlamentarnej na kanclerza Rzeszy. W Oławie odbył się wielki pochód z pochodniami, w którym brało udział około 1500 osób, w tym członkowie SA, SS, NSDAP, Hitlerjugend oraz Stahlhelm (Związek Żołnierzy Frontowych). Domy wielu oławian przyozdobiono flagami ze swastyką.

Wciąż jednak wybuchały konflikty między sympatykami różnych partii. 1 marca 1933, gdy członkowie Komunistycznej oraz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec rozrzucali ulotki, doszło do starć na placu Zamkowym oraz w Rynku. Musiała interweniować policja, nie obyło się bez aresztowań.
Napisz komentarz
Komentarze