We wszystkich marcowych głosowaniach w 1933 roku, tj. wyborach do Reichstagu, komunalnych, sejmów: krajowego i prowincji śląskiej przeprowadzonych w Oławie, NSDAP odniosła znaczące zwycięstwa. W wyborach do Rady Miejskiej zyskała 11 mandatów, socjaliści - 7, ugrupowanie Centrum oraz Ugrupowanie Miasta Oławy - po 2, a komuniści jeden. Warto zaznaczyć, że w drugiej połowie tego roku powtórnie utworzono powiat oławski, który zlikwidowano rok wcześniej.
Narodowi socjaliści nadal demonstrowali swoją siłę. Organizowano spotkania członków partii, święcono sztandary, w mieście pojawiali się różni ważni goście. Jednym z nich był syn Wilhelma II, ostatniego cesarza Niemiec - August Wilhelm von Preussen, który miał przychylnie wypowiadać się na temat bieżącej polityki. W kwietniu utworzono w Niemczech tajną policję Gestapo. W tym okresie zlikwidowano związki zawodowe, rozwiązano partie inne niż NSDAP, a wielu ich członków zamknięto w nowo wybudowanych obozach koncentracyjnych (jeden z pierwszych - Dürrgoy - powstał we Wrocławiu). Rozpoczęły się również prześladowania osób, które z różnych powodów nie pasowały do nowego ładu.

Na fot.Odbita pieczęć na dokumencie oławskiej policji
W czerwcu 1933 remontowano w Oławie siedziby miejskiej i powiatowej kasy oszczędności, mieszczące się w ratuszu. Wtedy zamurowano w podłodze butelkę, zawierającą m.in. list podpisany przez pracowników tej instytucji, w którym zaznaczono, że prace remontowe bardzo dobrze wpasowały się w program aktywizacji bezrobotnych, wprowadzony przez nowego kanclerza. Butelkę odnaleziono w czasie niedawnego remontu, wiosną 2011.
Niemal do zakończenia II wojny światowej powstawało w mieście coraz więcej instytucji, związanych z narodowym socjalizmem, np. Deutsche Arbeitsfront (niemiecki związek zawodowy), Organizacja "Todt" - odpowiedzialna m.in. za budowę obiektów wojskowych, oraz Reichsarbeitsdienst (RAD) skupiającą młodzież, którą przygotowywano do służby wojskowej podczas półrocznej służby przedpoborowej.
Napisz komentarz
Komentarze