Chodziło o wydaną przez burmistrza Oławy decyzję, określającą środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą “Budowa pawilonu handlowego Tesco w Oławie”, oraz stanowiącą jej cześć opinię powiatowego inspektora sanitarnego. Przypomnijmy, że burmistrz po raz pierwszy wydał swoją decyzję 2 lipca 2007. Kilka dni później - 16 lipca 2007 - decyzję tę zaskarżył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) we Wrocławiu Andrzej Drabiński, działający w imieniu Stowarzyszenia Zwykłego “Klub Ekologiczny Ziemi Oławskiej”.
SKO rozpatrzyło skargę na posiedzeniu w dniu 13 listopada 2007 i zadecydowało o uchyleniu decyzji burmistrza i skierowaniu do ponownego rozpatrzenia. Do urzędu miejskiego rozstrzygnięcie SKO dotarło 4 grudnia 2007, a już dzień później burmistrz wydał postanowienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy hipermarketu Tesco na działkach przy ul. 3 Maja.
W ramach tego postępowania niezbędne było uzyskanie opinii i uzgodnień powiatowego inspektora sanitarnego oraz starosty powiatowego.
Powiatowy inspektor sanitarny swoje stanowisko określił w postanowieniu z 28 stycznia 2008. Z zawartymi tam tezami na temat wymagań higienicznych i zdrowotnych planowanej inwestycji nie zgodził się Andrzej Drabiński i 18 lutego 2008 w imieniu “Klubu Ekologicznego” zaskarżył ten dokument do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu. Przedstawiciel ekologów zwrócił uwagę m.in. na problem hałasu, którego źródłem będzie ruch samochodów osobowych klientów i samochodów dostawczych oraz na sprawę stanu zanieczyszczenia gruntu na działce przeznaczonej pod budowę pawilonu Tesco, na skutek wieloletniego działania pobliskiej Huty “Oława”.
Po zawiłym postępowaniu administracyjnym sprawa opinii sanitarnej trafiła przed oblicze Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który 6 stycznia 2009 wydał wyrok uchylający zarówno opinię wydaną przez powiatowego inspektora sanitarnego jak i zatwierdzające ją postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Sanitarnego we Wrocławiu z 24 czerwca 2008, w przedmiocie uzgodnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych inwestycji pod nazwą “Budowa pawilonu handlowego Tesco w Oławie”.
Zdaniem sądu obie instancje, zajmujące się wydawaniem opinii sanitarnych, wykroczyły poza swoje kompetencje. Na etapie uzgodnień warunków realizacji planowanego przedsięwzięcia pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych postanowieniem z 28 stycznia 2008 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie uzgodnił z zastrzeżeniami planowane przedsięwzięcie. Celem ograniczenia ponadnormatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi oraz na środowisko gruntowo-wodne, akustyczne i na stan czystości powietrza atmosferycznego organ nakazał zastosować w dokumentacji projektowej rozwiązania technologiczne, techniczne i zabezpieczające określone w “Raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko”, opracowanym przez Agnieszkę Hacię w maju 2007 i w aneksie ze styczniu 2008.
Wojewódzki uchyla
Rozpoznając zażalenie stowarzyszenia ,,Klub Ekologiczny Ziemi Oławskiej” Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu 2 kwietnia 2008 uchylił zaskarżone postanowienie w całości i sprawę przekazał do ponownego rozpatrzenia uznając, że na podstawie informacji zawartych w dokumentach nie jest możliwa ocena stanu faktycznego sprawy. W szczególności organ wskazał na rozbieżności dotyczące zanieczyszczenia gruntu, na którym ma być realizowane przedsięwzięcie metalami ciężkimi oraz rozbieżności w zakresie przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu na drogach dojazdowych do planowanego przedsięwzięcia. Organ odwoławczy zwrócił uwagę, że z “Raportu o stanie środowiska w województwie dolnośląskim w 2004 roku”, opracowanym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że w próbie gleby pobranej z terenu byłego tartaku przeznaczonego pod budowę hipermarketu są przekroczone dopuszczalne stężenia cynku, ołowiu i kadmu i benzopirenu. Natomiast autor “Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko”, powołując się na sprawozdanie z badań chemicznych gruntów w podłożu działki przeznaczonej pod budowę Tesco przy ul. 3 Maja w Oławie, opracowanego w grudniu 2005 przez firmę “Geotest -Wrocław usługi wiertnicze Czesław Król”, oraz dokumentację geotechniczną dla projektowanej budowy opracowaną w maju 2006, wskazał, że oznaczone zawartości cynku, niklu, miedzi, kadmu, ołowiu, chromu w próbach pobranych na głębokości 0,5 m 1,0 m 1,5 m nie przekraczają wartości dopuszczalnych określonych dla gleby grupy C i B. W ocenie organu odwoławczego powyższe rozbieżności wymagały skonfrontowania i zinterpretowania w celu sformułowania właściwych wniosków w sprawie dalszego postępowania z gruntami na omawianym terenie.
Także odnosząc się do podnoszonych w zażaleniu zarzutów przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu, którego źródłem są pojazdy samochodowe Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wskazał na pojawiające się rozbieżności. W szczególności organ zauważył, że z opracowania pn. „Wyniki pomiarów hałasu komunikacyjnego przy ul. Sikorskiego i przy ul. Spacerowej w Oławie”, wykonanego w sierpniu 2006 w Wydziale Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, iż w punkcie pomiarowym przy ul. Sikorskiego 1 poziom hałasu pochodzący od ruchu komunikacyjnego wynosi 65,1 dB w porze dnia i 55,4 dB w porze nocy a więc przekracza dopuszczalne wartości określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Natomiast przeprowadzona w “Raporcie...” analiza poziomu hałasu z uwzględnieniem zwiększonego ruchu komunikacyjnego na ulicach 3 Maja i Sikorskiego po zrealizowaniu pawilonu handlowego Tesco wykazała, że poziom hałasu po zastosowaniu obudów akustycznych dla central wentylacyjnej i klimatyzacyjnych nie przekroczy wartości dopuszczalnych.
Ponownie rozpoznając sprawę Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie postanowieniem z 25 kwietnia 2008 uzgodnił z zastrzeżeniami pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przedmiotową inwestycję. Identycznie jak to miało miejsce w uchylonym postanowieniu organ zastrzegł, że w rozwiązaniach projektowych należy uwzględnić wszystkie zalecenia i uwarunkowania podane w raporcie oddziaływania na środowisko sporządzonym dla potrzeb prowadzonego postępowania oraz w aneksie do raportu. Zawarte w tych dokumentach ustalenia, zalecenia i wymagania należy uwzględnić zarówno w trakcie realizacji inwestycji jak i w trakcie eksploatacji obiektu. Na to rozstrzygniecie kolejne zażalenie wniósł Klub Ekologiczny, ale tym razem wojewódzki inspektor sanitarny nie uwzględnił odwołania. Rozpatrzył je w kolejnym postępowaniu odwoławczym Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie wnikał jednak w merytoryczną analizę sporu. Uznał, że obie instancje w swoich opiniach sformułowały tezy w sposób nieprecyzyjny i niejasny, poprzez niedopuszczalne odesłanie do zaleceń i uwarunkowań, podanych w raporcie z maja 2007 i aneksie do raportu ze stycznia 2008. Dlatego właśnie sąd postanowił uchylić zaskarżone postanowienie wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz postanowienie organu pierwszej instancji, czyli inspektora powiatowego.
Kolegium też uchyla
22 grudnia 2008 Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu uchyliło decyzję burmistrza Oławy z 29 października 2008, określającą środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przez spółkę “ST PROJEKT IM” przedsięwzięcia pod nazwą “Budowa pawilonu handlowego Tesco w Oławie” i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Głównym powodem były błędy organów opiniujących, zwłaszcza Starostwa Powiatowego w Oławie, które na pewnym etapie postępowania nie powiadomiło właściwie wszystkich stron.
Co dalej?
W Urzędzie Miejskim w Oławie wznowiono postępowanie administracyjne. - Jesteśmy na etapie uzgadniania decyzji - informuje inspektor Jan Mosio z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
- Mam nadzieję, że jeśli tym razem przestaniemy sobie coś udowadniać, to ta inwestycja w końcu powstanie i ta zaniedbana od wielu lat część miasta zostanie sensownie zagospodarowana - dodaje burmistrz Franciszek Październik.
Wolę podtrzymania realizacji inwestycji potwierdzają także przedstawiciele spółki „ST Projekt”, którzy pierwszy wniosek do władz miasta w sprawie budowy Tesco złożyli w maju 2005...
Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze