Zaostrza się konflikt między Turcją a Syrią. Wszystko rozgrywa się w prowincji Idlib, gdzie żyje 3 miliony ludzi. Ponad 1/3 z nich zgromadziła się już w pasie przygranicznym, gdzie uciekła w obawie przed wojną. To oznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy prawie 1 mln ludzi zostało zmuszonych do ucieczki przed walkami i bombardowaniem. Nie mają gdzie mieszkać. Dlatego Fundacja PCPM dzięki wsparciu prywatnych darczyńców zdecydowała się wysłać w rejon kryzysu domy modułowe. Dzięki nim powstaną nowe obozy dla uchodźców, zarówno w prowincji Idlib, jak i w północnej części prowincji Aleppo. Wcześniej takie tymczasowe domy Fundacja PCPM dostarczała do obozów dla uchodźców w Iraku i Ugandzie. Koszt jednego to ok. 6 tys. złotych. Każdy z nich da schronienie syryjskiej rodzinie. Teraz tłoczą się one pośrodku pól, bez dróg, szpitali, szkół i kanalizacji tuż przy granicy z Turcją, która zapowiedziała, że nie będzie ich dłużej wstrzymywać na granicy z Europą.
- Obozy uchodźców przy granicy z Turcją mogą bardzo szybko zmienić się w „pola śmierci”- podkreśla dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM, który przez ostatnie miesiące pracował na pograniczu turecko-syryjskim. Najpilniejszym zadaniem jest teraz znalezienie dla ludzi bezpiecznego schronienia i pomoc medyczna rannym i chorym oraz dzieciom, wycieńczonym ciągłą ucieczką i zimnem - dodaje dr Wilk, który jest także ekspertem ONZ w sprawach rozwiązywania kryzysów humanitarnych.
- Budowa nowych obozów dla uciekinierów wewnątrz Syrii daje możliwość zakończenia coraz bardziej palącego kryzysu humanitarnego i uchodźczego, który narasta z każdym dniem - dodaje prezes Fundacji PCPM. - Dostarczane przez organizację domy modułowe są znacznie trwalsze od namiotów, przez co są rozwiązaniem preferowanym przez ONZ, z którym PCPM bardzo blisko współpracuje.
Fundacja PCPM prowadzi ogólnopolską zbiórkę. Dzięki wsparciu prywatnych darczyńców przez stronę pcpm.org.pl/pomoc organizacja może ruszyć z pomocą syryjskim uchodźcom. W gotowości są także ratownicy i lekarze z certyfikowanego przez WHO Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. To grupa szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne, która w 48 godzin może dotrzeć w miejsce, gdzie potrzebna jest pomoc medyczna. Dotychczas członkowie Poland MET PCPM ratowali ludzi w Nepalu, na Ukrainie, Bałkanach, w Ugandzie czy pograniczu syryjskim w Libanie.
Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji PCPM - http://pcpm.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze