- Jaki "stan nadzwyczajny" powinien być aktualnie wprowadzony w Polsce, aby wybory prezydenckie mogły odbyć się w późniejszym, bezpiecznym dla wyborców terminie (bez ryzyka dla zdrowia i życia). Czym charakteryzuje się taki stan według polskiego prawa?
- Wprowadzenie każdego ze stanów nadzwyczajnych wymaga bardzo szerokiej wiedzy eksperckiej, popartej badaniami, analizami, a także wartościowymi danymi źródłowymi, nierzadko szerokich zespołów, składających się ze specjalistów z wielu dziedzin. W obecnym wypadku, przede wszystkim w zakresie medycyny, chorób zakaźnych itd. Pytanie zawiera w sobie także pewne tezy, które w żaden sposób nie zostały przez właściwe organy, jak również autorytety naukowe, potwierdzone i wyraża - jak zakładam - subiektywne poglądy. Ja tych też nie przyjmuję jako własne. Stany nadzwyczajne opisuje art. 228 Konstytucji RP - są to stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Dalej mamy stosowne ustawy , regulujące poszczególne z tych stanów. Dodatkowo zauważam, że mimo prowadzenia publicznej debaty dotyczącej tych zagadnień, osobiście powstrzymuję się od wyrażania swoich, także przecież, subiektywnych poglądów, a takim musiałaby być odpowiedź na tak sformułowane pytanie. Konstatując, nie czuję się dostatecznie kompetentny, by udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale nie mam też narzędzi, które pozwoliłyby mi przesądzić o zasadności wprowadzenia któregokolwiek z tych stanów, nawet tylko dla celów wydania opinii prawnej.
- Czy w przypadku hospitalizacji dziecka szpital ma prawo odmówić rodzicowi pobytu w szpitalu przy dziecku?
- Stosowna regulacja zawarta jest w ustawie z 6 listopada 2008, o prawach pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta. Art. 5. (ograniczenie korzystania z praw pacjenta): - Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku praw, o których mowa w art. 33 ust. 1, także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu. Art. 21 (obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych): Na życzenie pacjenta przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska. Osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
Grupę dotyczącą spraw koronawirusa w gminie Jelcz-Laskowice można znaleźć bezpośrednio przez link https://www.facebook.com/groups/2397500010351977/ lub wpisując w wyszukiwarkę Facebooka: "Jelcz + Laskowice".
Opracował: Kamil Tysa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze