Projekt uchwały w sprawie przystąpienia miasta do stowarzyszenia "Rzeczpospolita Samorządna", które zrzesza jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przegłosowali na czerwcowej sesji radni Oławy. Pomysłu nie poparli radni opozycji.
- Stowarzyszenie zostało założone przez województwo dolnośląskie, powiat lubiński, gminę miejską Lubin oraz gminy: Siechnice, Ścinawa, a od roku 2019 także Wołów, Miękinia i Legnickie Pole - mówiła przedstawiając projekt uchwały Elżbieta Bednarczyk, naczelnik wydziału Funduszy Europejskich. - Podstawowym celem działalności stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturowego, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych, aktywne współdziałanie w celu pozyskania środków zewnętrznych, promocja i realizacja wspólnych interesów jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenie działalności na rzecz integracji europejskiej, oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Stowarzyszenie realizuje swoje cele m.in. poprzez: wspieranie rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, organizowanie współpracy i wymiany informacji między samorządami lokalnymi a samorządami województw, promocję społeczności lokalnych regionu, wspieranie uczestnictwa jednostek zrzeszonych w stowarzyszeniu w programach Unii Europejskiej, współpracę i wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego, kulturalnego, oświatowego i społecznego, rynku pracy oraz ochrony środowiska naturalnego. Współpraca w ramach stowarzyszenia ułatwi współdziałanie samorządów lokalnych poprzez sprawniejszą koordynację działań i wymianę informacji, co więcej - umożliwi szersze wykorzystanie potencjału lokalnych społeczności, ich integrację, a tym samym wesprze budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Dodała, że stowarzyszenie mocno ukierunkowane jest na kwestie związane ze współpracą w ramach przygotowań projektu co do przyszłej unijnej perspektywy finansowej obejmującej lata 2021-2027. Koncentruje się głównie na trzech obszarach - wokół infrastruktury nadodrzańskiej, ścieżek rowerowych i zwiększeniu dostępności komunikacyjnej regionu. Chodzi o projekty o wymiarze regionalnym, a tego rodzaju praca - jej zdaniem - jest bardzo cenna, ponieważ zwiększa potencjalne możliwości dofinansowania.
Wątpliwości mieli radni opozycji. Zdaniem Krzysztofa Rydzonia statut stowarzyszenia pokrywa się ze statutem sejmiku dolnośląskiego, a to rodzi pytania o celowość powoływania stowarzyszenia i pytania o to, czym w takim razie będzie się zajmowało? Co więcej, miasto obecnie dobrze radzi sobie z pozyskiwaniem środków zewnętrznych bez członkostwa w tym stowarzyszeniu, dlatego według radnego Rydzonia nie ma powodów, by przystępowało do stowarzyszenia i regularnie wydawało pieniądze na ten cel. Radny dopytywał też o wysokość składek, jakie samorząd będzie musiał płacić, jeżeli przyłączy się do stowarzyszenia. Kto będzie reprezentował Oławę i czy będzie pobierał za to pieniądze.
Przeciwny przynależności do stowarzyszenia był też radny Albert Zieliński. Więcej o tej sprawie w e-wydaniu w numerze z 9 lipca: w całości dostępne TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze