Stypendia przyznawano w ramach "Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych uczniów dolnośląskich szkół" Dyrektor CKZiU nie kryje dumy, jest naprawdę szczęśliwa, że wielu podopiecznych z jej szkoły zostało docenionych. - Bardzo nas cieszą te stypendia - mówi. - Ten projekt jest skierowany na większą aktywność uczniów w kształtowaniu tych kluczowych kompetencji, które są tak ważne są na rynku pracy, chodzi też o rozwijanie przedsiębiorczości.
Dyrektor dodaje, że w ostatnich latach stawia się na rozwój szkół zawodowych, dlatego tak wielu uczniów z Dolnego Śląska starało się o to wyróżnienie. Z CKZiU było około 30 chętnych i 16 okazało się najlepszymi. Ale inni też mają szansę, bo jest lista rezerwowych i jeśli wszystkie pieniądze ze stypendiów nie zostaną wykorzystane, dostaną je uczniowie z listy.
Kto mógł starać się o stypendium? To przede wszystkim osoby, które na ostatnim świadectwie miały ze wszystkich przedmiotów zawodowych średnią co najmniej 4. Kolejny krok to opracowanie planu rozwoju zawodowego. W tym pomagał opiekun, czyli nauczyciel przedmiotów zawodowych. - Główne założenie to opowiedzieć, jak uczeń wyobraża sobie przyszłość w zawodzie, jak chce realizować plany zawodowe - wyjaśnia dyrektor Domaradzka. - Musiał też opowiedzieć o zainteresowaniach związanych z profilem kształcenia.
A w jakich kierunkach kształcą się ci stypendyści? Technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik reklamy, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanik i technik hotelarstwa. Najwięcej uczniów wyróżnionych było z kierunku grafiki i poligrafii. Jak podkreśla dyrektor, każdy z tych kierunków nauczania jest przyszłościowy. - Zastanawialiśmy się, co komisja stypendialna brała pod uwagę - dodaje. - Myślimy, że jury wybrało tych, którzy najciekawiej opisali swoją przyszłość w zawodzie, to było głównym kryterium. To są młodzi ludzie i dla komisji ważne było, jak widzą siebie w przyszłości. Jak chcą zrealizować zawodowe plany.
Nagroda to nie tylko pieniądze i satysfakcja. Wyróżnieni uczniowie będą też brać udział w warsztatach organizowanych przez Politechnikę Wrocławską, podczas których będą realizować tematy związane z wykorzystaniem zaawansowanej funkcjonalności aplikacji Google, aktywności społecznej i pracy zawodowej z wykorzystaniem portali społecznościowych, komunikatów w kontekście cyberbezpieczeństwa itd. - Tutaj też liczymy na to, że poznanie tych nowych technologii pozwoli kształtować ścieżkę zawodową, którą sobie wybrali - mówi szefowa CKZiU. Na pewno jest to bardzo ważne dla podnoszenia kompetencji zawodowych uczniów, a także zwiększenia ich atrakcyjności na rynku pracy.
O jakich pieniądzach mowa? Całkiem niezłych, bo każdy z 16 uczniów co miesiąc do końca roku szkolnego będzie otrzymywał około 450 złotych. Już wkrótce otrzymają pierwszą transzę z wyrównaniem od września (za 4 miesiące), co daje 1800 złotych. Idealny prezent pod choinkę. - Już kończymy zbierać wnioski i jeszcze w grudniu może nawet przed świętami uczniowie otrzymają pieniądze - cieszy się Maria Domaradzka. - 450 złotych co miesiąc to jest naprawdę duże wsparcie, warto było starać się o te środki.
W tym całej radości nie można zapomnieć o nauczycielach, bo przecież to oni nadzorowali projekty uczniów, zanim trafiły do komisji przyznającej stypendia. -To była duża praca z obu stron. Zainteresowanie tym konkursem było bardzo duże. W następnym roku również będzie realizowany ten projekt i liczę, że zainteresowanie będzie jeszcze większe.
Nie tylko uczniowie CKZiU cieszą się z zawodowych stypendiów. To wyróżnienie otrzymała również młodzież z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Kto? O tych sukcesach już wkrótce!.
Kto otrzyma stypendium? Paweł Bochonos (klasa 4A), Natalia Duszkiewicz (3C), Michał Grzebień (3C), Filip Grzeszczuk (4C), Angelika Jurijków (2GP), Martyna Kędzierska (3C), Maciej Kisiel (3C), Aleksandra Michniewicz (4H), Emilia Nawrot (4G), Wiktoria Owsiana (4R), Dominika Purchała (4G), Aleksandra Siwko (4R), Gabriela Tatar (4R), Gabriela Tomanowska (3R), Nicola Wajdlich (3R), Gabriela Wierzba (4R)
Agnieszka Herba [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze