Wydarzenie zorganizowano przy współudziale Sekcji Wychowawczej 1 Brzeskiego Pułku Saperów i Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Konkurs miał na celu oddanie hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 22 pytania dotyczące historii drugiej konspiracji. Wiedza jaką wykazali się uczestnicy, imponuje. Dwoje uczniów zdobyło maksymalną liczbę punktów, troje prawidłowo odpowiedziało na 20 pytań i troje na 19 pytań.
Wyniki konkursu:
Pierwsze miejsce: Justyna Wilgosiewicz i Jakub Tama.
Drugie miejsce: Maja Wojciechowska, Natalia Boruń, Bartosz Tęcza.
Trzecie Miejsce: Aleksandra Rożniatowska, Estera Ciosek, Dominik Jezierski
Wyróżnienie: Kacper Bogus, Jakub Pietrzyk, Kiril Savruzhenko
Bohaterowie konkursu byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.
Nagrody ufundowała Sekcja Wychowawcza 1 Brzeskiego Pułku Saperów (książki o tematyce patriotycznej) oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół imienia Zjednoczonej Europy w Oławie (karty podarunkowe).
Gratulacje dla uczestników konkursu.
Serdeczne podziękowania dla:
Pułkownika Grzegorza Oskroby – Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów
Podpułkownika Piotra Dudy – Dowódcy 1 Batalionu Inżynieryjnego 1 Brzeskiego Pułku Saperów
Porucznika Pawła Romka – Rzecznika Prasowego Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów
Starszego Szeregowego Tomasza Rożniatowskiego – Sekcja Wychowawcza 1 Brzeskiego Pułku Saperów, Przewodniczącego Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, współorganizatora konkursu.
Napisz komentarz
Komentarze