Zasady bezpieczeństwa w okresie łagodzenia obostrzeń
We wszystkich centrach handlowych, hotelach, restauracjach, kinach i innych obiektach publicznych wciąż obowiązują zasady bezpieczeństwa. Koronawirus jest nadal obecny i wykazuje przeżywalność na różnych powierzchniach: wózkach na zakupy, terminalach płatniczych, w bankomatach, itp. Jest więc pewne, że znajduje się także na kawiarnianych i restauracyjnych stolikach, oparciach krzeseł czy sprzęcie do ćwiczeń w siłowniach. Dlatego właściciele uczęszczanych obiektów stoją przed nie lada wyzwaniem – zapewnienia swoim klientom jak najdalej idącego bezpieczeństwa, aby nie doznali uszczerbku na zdrowiu i wracali do tych miejsc. Stąd konieczność wiedzy o metodach i środkach sprzątania i dezynfekcji, jakie należy stosować w poszczególnych obiektach podczas luzowania reżimu sanitarnego.
Salony fryzjerskie, kosmetyczne, kluby fitness
W tego typu obiektach mycie i odkażanie wykonywane jest codziennie. Dodatkowo do dyspozycji klientów znajdują się środki odkażające do rąk. Płyn dezynfekcyjny powinien być wyprodukowany na bazie alkoholu. Pomieszczenia należy starannie wietrzyć, a jeżeli nastręcza to trudności – zastosować dezynfekcję metodą zamgławiania lub ozonowania.
Niezależnie od obowiązku dezynfekcji rąk przez każdego klienta, właściciele powinni zadbać o odkażanie drzwi, klamek, czytników kart, włączników światła. W klubach fitness i siłowniach należy na bieżąco dezynfekować urządzenia i przyrządy do ćwiczeń, toalety, szatnie i podłogi w salach treningowych. Urządzenia i akcesoria powinny być dezynfekowane po użyciu przez każdego klienta.
Hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe
Zbliżają się wakacje i szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca noclegowe. Do sprzątania powierzchni w hotelach i innych obiektach noclegowych najlepiej się sprawdzą wózki do sprzątania, przeznaczone do mycia rozmaitych rodzajów podłóg. Np. wózki do sprzątania Numatic oferowane są w bardzo szerokim asortymencie: jedno- i dwuwiadrowe, małe wózki serwisowe, z mopem i spraymopem, z pojemnikami na odpady, itp.
W okresie łagodzenia obostrzeń sprzątanie powinno odbywać się jednakowo dokładnie „na czysto” (po wymeldowaniu się gości) i „przy gościu” (sprzątanie w trakcie pobytu gości). Wszystkie zmywalne powierzchnie, jak meble, lampy, sprzęt RTV i AGD, telefony przeciera się preparatem odkażającym. Konieczne jest dokładne wietrzenie pokoi. Łazienkę sprząta się z użyciem preparatów bakteriobójczych. Po zwolnieniu pokoju przez gości i po sprzątnięciu „na czysto” warto dodatkowo zdezynfekować go za pomocą jednej z dostępnych profesjonalnych metod, o których nieco poniżej.
Restauracje hotelowe są dostępne także dla gości z zewnątrz. Należy zatem pamiętać o środkach dezynfekujących do rąk, a wyposażenie i podłogi codziennie dokładnie czyścić.
Supermarkety, galerie handlowe
Są to obiekty o dużych powierzchniach i na nich tradycyjnie używa się automatów szorująco – zbierających. Wyposażone w pady lub szczotki, zaopatrzone w odpowiedni preparat myjąco – dezynfekujący, poradzą sobie z codziennym czyszczeniem podłóg, za jednym przejazdem zbierając zanieczyszczenia, nawilżając, szorując i zbierając rozpuszczony w roztworze brud. Mniejsze sklepy mogą korzystać ze specjalistycznych, profesjonalnych odkurzaczy do pracy na sucho i mokro. Roztwór myjący sporządza się z dodatkiem środka dezynfekcyjnego lub z użyciem płynu myjąco – odkażającego, przeznaczonego dla danego urządzenia.
Zgodnie z reżimem sanitarnym, obowiązującym mimo złagodzeń, dezynfekcja jest bezwzględnie konieczna z uwagi na bezpieczeństwo personelu i klientów. W dezynfekcji pomieszczeń innowacyjnym rozwiązaniem jest dezynfekcja elektrostatyczna. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych urządzeń, nadających ładunek elektryczny drobnym kropelkom roztworu odkażającego. Skutkuje to przyciąganiem roztworu przez odkażaną powierzchnię i dokładniejszym jej pokryciem. Istotne znaczenie ma również fakt, że roztwór biobójczy nie unosi się w powietrzu, dzięki czemu możliwe jest w zasadzie natychmiastowe korzystanie z dezynfekowanego pomieszczenia.
Stale stosowana jest także metoda zamgławiania, ozonowania, dezynfekcji manualnej lub opryskowej – zależnie od rodzaju obiektu i wielkości odkażanych pomieszczeń.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze