- Słyszy się, że w Polsce w różnych miejscach obniżane są wynagrodzenia lekarzy, podobno dzieje się to tak, że podpisuje się kontrakty na nowych zasadach, czyli na gorszych - mówiła radna. - W związku z tym chciałabym zapytać, czy taka sytuacja ma miejsce, czy będzie miała w przyszłości w naszym powiecie i czy w związku z tym mamy się obawiać o odpływ kadry medycznej? Mam tu na uwadze lekarzy i pielęgniarki.
Odpowiedział starosta Zdzisław Brezdeń: - Rzecz jest bardzo złożona i skomplikowana. Problem, który dotyka Zakłady Opieki Zdrowotnej na szczeblu wojewódzkim związany z brakiem kadry medycznej, również nas nie omija. Rozważna polityka pana dyrektora oławskiego szpitala, powoduje, że na dziś jakoś sobie radzimy, jak będzie za rok, podejrzewam, że nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Na dzień dzisiejszy na ile jest to możliwe, na ile stać taki szpital powiatowy,jak nasz, jesteśmy w miarę zabezpieczeni, natomiast jeśli chodzi o sprawy kadrowe ruch jest duży, lekarzy mamy za mało, pielęgniarek za mało. Mają możliwość wyboru szpitala i sztuką jest stworzyć takie warunki pracy, i może nie do końca chodzi o sprawy finansowe, żeby chcieli w naszym szpitalu zostać i tutaj pan dyrektor radzi sobie dobrze.
Radna Engel poruszyła też inny problem: - Kiedyś złożyłam wniosek, propozycję, aby zaopatrzyć nasz zespół opieki zdrowotnej w nowy pojazd. Czy podjęto jakieś działania? - Rozmawialiśmy o tym z panem dyrektorem - powiedział starosta. - Myślimy o tym, aby taki pojazd transportowy w jakiś sposób uzyskać, ale zdajemy sobie sprawę, że jest pewien problem związany z tym, że w tej chwili tego rodzaju usługi świadczyło na naszą rzecz pogotowie ratunkowe, zwiększenie bazy transportowej, czyli środków transportu, które nie byłyby finansowane przez instytucję rządową, jaką jest pogotowie ratunkowe, wiązałoby się z tym, że musielibyśmy to finansować z własnych środków, więc wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem, jest wywoływanie presji i sygnalizowanie problemu, że dwie i pół jednostki ratownictwa medycznego, jak na taki obszar, jakim jest powiat oławski i gminy przyścienne to jest trochę za mało. Natomiast należy się spodziewać, że w związku z pandemią, tego typu zmiany w funkcjonowaniu pogotowia ratunkowego będą realizowane, ale dzisiaj nie powiem, czy na lepsze... Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, natomiast COVID obnażył słabości sytemu i trzeba ten system uzdrowić, a ponieważ środki na pogotowie daje państwo, to jest w gestii wojewody, więc sądzę, że tu leży sposób rozwiązania tego problemu.
Napisz komentarz
Komentarze