Wniosek o dofinansowanie i rozbudowę ZGO Gać złożył w lipcu 2018 roku. Po blisko dwóch latach oczekiwania na decyzję udało się. Ostateczną umowę na rozbudowę zakładu i dofinansowanie projektu pod hasłem „Wdrożenie nowych procesów przetwarzania i odzysku odpadów w celu zwiększenia poziomów recyklingu w Regionie Wschodnim Dolnego Śląska” podpisano w maju tego roku, a następnie podczas przetargu na wybór generalnego wykonawcy rozbudowy, okazało się, że wartość projektu trzeba było zwiększyć. Ostatecznie koszt jego realizacji wyniesie 85.070.928,13 zł brutto. Ponad połowa tej kwoty, dokładnie 47.243.141,42 zł to dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej w ramach „działania 2.2 - Gospodarka odpadami komunalnymi, oś priorytetowa II, Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
Prace już ruszyły. Umowę z generalnym wykonawcą podpisano 14 czerwca. To konsorcjum firm WARBUD S.A. i Zakład Techniki Ochrony Środowiska „Foleko” Sp. z o.o.. Termin zakończenia projektu wyznaczono na maj 2023 roku.
- Jesteśmy jednym z najnowocześniejszym tego typu zakładów w kraju, ale gospodarowanie odpadami cały czas się zmienia - mówi Przemysław Seruga, dyrektor ZGO Gać.
- Rosną cały czas wymagania w kwestii recyklingu i odzysku. Usystematyzowano i rozwinięto zbiórkę selektywną. Strumienie i rodzaje odpadów się zmieniły. Notujemy cały czas wzrost ilości papieru, tworzyw sztucznych oraz bioodpadów, więc dostosowujemy się pod te frakcje.
Cała poprzednia rozbudowa zakładu - jak dodaje dyrektor - prowadzona w latach 2012-2015, była ukierunkowana na odpady zmieszane, których wtedy było najwięcej, czyli około 85 %. Ten nowy projekt jest dedykowany odpadom segregowanym. W ramach zadania ma być dobudowana nowa linia sortownicza pod odpady selektywne, czyli tworzywa sztuczne, papier i szkło. Powstanie też hala przetwarzania selektywnie zebranych bioodpadów, które zgodnie z nowymi wymaganiami muszą być przetwarzane w hermetycznych warunkach.
Dzięki rozbudowie zakładu ZGO będzie odzyskiwał rocznie około 7,5 tys. ton odpadów segregowanych więcej niż dotychczas, czyli ilość odzyskiwanych plastiku, papieru i szkła zwiększy się o około 20%. Dodatkowo o kolejne 20% zwiększy się odzysk na linii frakcji odpadów biodegradowalnych.
Dzięki tym zmianom zakład będzie miał także możliwość wytwarzania jeszcze większej niż dotychczas ilości gazu i prądu oraz kompostu. Ale to nie wszystko. Przewidziana w projekcie rozbudowa systemu przygotowania bioodpadów pozwoli oprócz kompostu, który wytwarzany jest teraz, produkować także nawóz rolniczy płynny z odcieków powstałych podczas fermentacji.
Zgodnie z wymogami, ale też założeniami samego zakładu, który chce pozostać jak najbardziej neutralny dla otoczenia, odcieki z kwater i ścieki z przetwarzania odpadów będą kierowane do zakładowej podczyszczalni ścieków, która też powstanie w ramach nowej inwestycji.
Co nowy projekt oznacza dla mieszkańców?
- Mamy nadzieję, że dzięki tym inwestycjom uda się utrzymać w ryzach koszty zagospodarowania odpadów - mówi dyrektor. - Pomimo tych wzrostów cen, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, nowe inwestycje powinny doprowadzić do tego, że podwyżki nie będą radykalne.
Nowa inwestycja to też nowe miejsca pracy. Dokładnej liczby jeszcze nie ma, ale szacunkowo ma to być około 10 osób.
OPIS PROJEKTU
Zakres realizowanych kontraktów w ramach przedmiotowego projektu będzie obejmował praktycznie każdą instalację służącą przetwarzaniu odpadów, tj.:
- Modernizację instalacji fermentacji: układu odwadniania pofermentatu i odzysku biogazu o: dodatkowe sita wibracyjne odwadniające pofermentat, suszarnie pofermentatu wykorzystującą ciepło odpadowe, dodatkowy agregat prądotwórczy o mocy do 400 kW oraz zbiornik na odcieki stanowiące nawóz płynny.
- Rozbudowę instalacji kompostowni/stabilizacji tlenowej o dodatkowy reaktor do kompostowania odpadów zielonych oraz zadaszony plac dojrzewania kompostu i oczyszczalnię ścieków zakładowych.
- Budowę hali do biologicznego przetwarzania odpadów z linią do przetwarzania odpadów kuchennych i odpadów pochodzenia zwierzęcego kategorii 3 oraz linię do doczyszczania kompostu i frakcji biodegradowalnej ze szkła i zanieczyszczeń ciężkich.
- Rozbudowę sortowni o drugą halę przyjęć oraz linię do sortowania zbiórki selektywnej.
- Dodatkowo przebudowane bądź zmodernizowane zostaną zaplecze socjalne dla pracowników, zaplecze magazynowe i laboratoryjne oraz punkt naprawy pojazdów zakładowych. Powstanie także punkt wydawania rzeczy używanych, aby zapobiegać powstawaniu odpadów oraz nowy zbiornik na cele ppoż.
- Zakład zostanie także doposażony w sprzęt mobilny taki jak samochód ciężarowy, czy ładowarka kołowa.
(WK)
Napisz komentarz
Komentarze