Minimalna szerokość drogi
Oczywistym wymogiem prawnym – choć czasami niełatwym do zrealizowania – jest konieczność posiadania drogi dojazdowej do działki budowalnej. Początkowo wykorzystywana jest ona przez pojazdy związane z budową domu, później – jako zwykły dojazd i dojście do posesji. Drogę taką, o ile nie da się tego zrobić inaczej, wytycza się za pomocą służebności gruntowej. Wiele wątpliwości jednak wiąże się z odpowiedzią na pytanie, jaką minimalną szerokość powinna mieć ta droga.
Wyjaśniają to przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 14 ust. 2 tego aktu prawnego:
„1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku”.
Do działek budowlanych należy, jak widać, zapewnić dojazd i dojście w formie drogi, której minimalna szerokość będzie wynosić 5 metrów.
Dojazd do działki
Droga, która prowadzi do działki budowlanej, ma postać ciągu pieszo-jezdnego. Z tego powodu, jak już wspomniano, musi posiadać minimalną szerokość wynoszącą 5 metrów. Czasami do zakupionej działki istnieje dojazd, ale jeśli jest węższy niż te 5 metrów, będzie trzeba doprowadzić do zmiany tego stanu.
Zwykle w takich przypadkach drogę dojazdową wyznacza się na zasadzie służebności. Oczywiście najłatwiej jest, jeśli grunt nie jest w rękach prywatnych. Gdy jednak musimy ustalić te kwestie z sąsiadami, warto szukać rozwiązań polubownych i kompromisowych.
Służebność drogi koniecznej
Jak więc wynika z tych rozważań, dojazd i dojście do działki do obligatoryjna część procesu inwestycji. Wspomniano już, że jeśli zakupiona działka nie posiada takiego pasa dojazdowego, trzeba go wyznaczyć na zasadzie służebności (można też dokupić odpowiedni fragment drogi, jeśli właściciele sąsiednich działek wyrażą zgodę).
Także jeśli istnieje już jakaś służebność, ale nie spełnia warunków, będzie trzeba ją zmienić. O tym wszystkim mówi art. 291 Kodeksu cywilnego „jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej”.
Źródła:
- https://www.sluzebnosc.info/minimalna-szerokosc-drogi-dojazdowej-3-m-czy-5-m-material-714.html
- https://www.prawo-budowlane.info/szerokosc-drogi-dojazdowej-a-pozwolenie-na-budowe,446,material_prawo_budowlane.html
- https://www.sluzebnosc.info/
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze