Jak informuje w oficjalnym komunikacie "drogówka" wyraźnie można zaobserwować, że kierowcy na Dolnym Śląsku jeżdżą rozważniej i bardziej zwracają uwagę na obowiązujące przepisy. Blisko 45 procent mniej ujawnionych przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym i zatrzymanych w związku z tym praw jazdy oraz 15 procentowy spadek ofiar najpoważniejszych w skutkach zdarzeń drogowych, to tylko niektóre czynniki mające niemal bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Wiele wskazuje na to, że oprócz akcji policyjnych i stale prowadzonych działań na drogach, wpływ na ten stan rzeczy, miały także zmiany w wysokości grzywien nakładanych w drodze postępowania mandatowego lub sądowego. Przypomnijmy, że styczeń 2022 roku przyniósł zmiany w obowiązujących przepisach, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym jasno mówią o surowych restrykcjach wobec kierowców lekceważących prawo. Podwyższone zostały górne wysokości grzywny, którą na nieodpowiedzialnego kierowcę może nałożyć sąd, z 5 do 30 tysięcy złotych. Zwiększyły się także wysokości mandatów, jakie nałożyć mogą policjanci, z 500 złotych do 5 tysięcy złotych, a przy zbiegu wykroczeń, kwota ta może wzrosnąć nawet do 6 tysięcy złotych. Jak wynika z pierwszych statystyk, czyli porównania analogicznego okresu w styczniu 2021 i 2022 roku, zmiany te pozytywnie wpłynęły na zachowania kierowców oraz pieszych. Nastąpił bowiem spadek odnotowywanych przez policjantów przekroczeń prędkości w określonych obszarach, które to są niezmiernie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zaobserwować można, że kierowcy jeżdżą wolniej nie tylko w obszarze zabudowanym, a także na autostradzie A4 i drogach ekspresowych. Nowe kwoty mandatów i zmiany w przepisach, zmuszają niejako większość posiadaczy pojazdów do zastanowienia się nad swoimi poczynaniami na drodze. Nie zmienia to faktu, że nadal zdarzają się tacy, którym życie i zdrowie swoje oraz innych, jest po prostu obojętne. Jeżdżą brawurowo, nie stosują się do obowiązujących przepisów i stwarzają sytuacje skrajnie niebezpieczne. To oni powinni obawiać się o stan swoich finansów, bo właśnie takich nieodpowiedzialnych uczestników ruchu, dyscyplinują każdego dnia policjanci kontrolujący ulice miast i powiatów. Cel prowadzonych działań jest jeden - poprawa bezpieczeństwa nas wszystkich.
Oprócz utrzymującej się na stałym, ale nierosnącym poziomie liczby wykroczeń popełnianych ogółem przez pieszych, zauważalny jest między innymi wyraźny spadek ilości niestosowania się przez kierowców do ograniczeń prędkości w obszarze zabudowanym. W takich przypadkach, kiedy to użytkownik pojazdu przemieszcza się z prędkością większą o 50 km/h niż dopuszczalna, musi się liczyć z mandatem w kwocie od 1500 do 2500 złotych, ale też i utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Policjanci ujawnili o blisko 45 procent mniej tego typu sytuacji, które to w konsekwencji skutkowałyby zatrzymaniem uprawnień do kierowania. Takich przypadków odnotowano w styczniu 2021 roku aż 177, a 100 w roku 2022. Funkcjonariusze zajmujący się bezpośrednio obsługą różnego rodzaju zdarzeń drogowych, również mogą powiedzieć o mniejszej ilości interwencji, bo ilość kolizji spadła o ponad 15 procent, z 2901 w styczniu roku 2021 do 2435 w styczniu 2022 roku. Natomiast statystyki typowo wypadkowe, są obecnie w całym kraju na bardzo podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym, ale na terenie naszego województwa tych najpoważniejszych w skutkach zdarzeń, było o 15 procent mniej. Nowy taryfikator wpłynął też na zachowanie się pieszych uczestników ruchu i mimo tego, że zawsze w okresie zimy między innymi z uwagi na szybko zapadający zmrok i warunki pogodowe, zdarzeń tych bywa więcej.
Kierowcy jeżdżą bezpieczniej i rozważniej. O blisko 30 procent mniej odnotowano wykroczeń związanych z nieustąpieniem pierwszeństwa innemu pojazdowi, a także o ponad 35 procent mniej związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem. 25 procent mniej kierujących w styczniu roku ubiegłego, korzystało też podczas jazdy z telefonu komórkowego.
Nadal dochodzi do wypadków śmiertelnych na drogach i pamiętajmy, że każda taka sytuacja, to tragedia. Policjanci pracowali, pracują i będą pracować na rzecz bezpieczeństwa w ruchu, ale musimy mieć pełną świadomość, że w dużej mierze zależy ono od nas samych. Nie może być przyzwolenia i taryfy ulgowej dla tzw. piratów drogowych lub osób kierujących pod wpływem alkoholu albo podobnie działających środków.
Bezwzględnie reagujmy jeżeli jesteśmy na to gotowi, a jeśli jednak nie, to możliwie szybko powiadommy o zagrożeniu policjantów, bo tylko wtedy będą mogli podjąć skuteczne działania. Nie zapominajmy nigdy, że każdy nietrzeźwy lub skrajnie nieodpowiedzialny kierowca na drodze, może doprowadzić do nieodwracalnego w skutkach zdarzenia, a jak wszyscy wiemy - kończą się one niejednokrotnie tragicznie.
Napisz komentarz
Komentarze