Co to jest impotencja – objawy
Impotencja to męska dysfunkcja seksualna, która uniemożliwia odbycie przez mężczyznę stosunku seksualnego w stopniu, w którym będzie on satysfakcjonujący dla niego oraz partnerki. Co ważne, o impotencji mówimy w sytuacji, w której odbycie stosunku jest niemożliwe mimo odczuwalnego podniecenia seksualnego. Impotencja w literaturze przedmiotu nazywana jest również zaburzeniem wzwodu czy dysfunkcją erekcyjną.
Impotencja, w przeciwieństwie do tego, co często się sądzi, może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej cechuje ją:
- całkowity brak wzwodu – powtarzający się regularnie mimo podniecenia seksualnego;
- niepełny wzwód – czyli erekcja o twardości niewystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku;
- niemożność utrzymania wzwodu – erekcja mija w momencie włożenia członka do pochwy lub po wykonaniu zaledwie kilku ruchów frykcyjnych.
Przyczyny zaburzeń erekcji
Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być bardzo różne i mogą mieć podłoże somatyczne lub psychologiczne:
- Przyczyny somatyczne – choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), choroby metaboliczne i endokrynologiczne (np. cukrzyca), choroby neurologiczne (udar mózgu, stwardnienie rozsiane), zaburzenie hormonalne, urazy rdzenia kręgowego, inne choroby, takie jak niewydolność wątroby lub niewydolność nerek;
- Przyczyny psychologiczne – depresja, chroniczne zmęczenie, ostre stany lękowe i stres, kompleks (np. kompleks małego członka lub niższości).
Nie można też zapomnieć o tym, że impotencja może przychodzić naturalnie wraz z wiekiem – po 60. roku życia zmniejsza się bowiem poziom testosteronu. Zaburzenia wzwodu mogą wynikać również z nieodpowiedniego trybu życia – złej diety, braku ruchu czy nadużywania alkoholu.
Leczenie impotencji
Mężczyzna, który obserwuje u siebie powtarzający się brak wzwodu, powinien udać się na konsultację lekarską do urologa lub lekarza internisty. On pokieruje dalszą diagnostyką, wskazując niezbędne do wykonania badania, mające potwierdzić lub wykluczyć przyczynę somatyczną.
Leczenie impotencji może w niektórych przypadkach przebiegać naturalnie (poprzez zmianę diety i regularną aktywność fizyczną) lub przy użyciu działających doraźnie tabletek na erekcję bez recepty, takich jak produkty lecznicze z https://actigraforte.pl/. Leki bez recepty, które można znaleźć na stronie https://actigraforte.pl/produkty, mają w składzie syldenafil, który już od lat 90. XX wieku jest stosowany przy zaburzeniach erekcji.
Jednak takie metody nie zawsze przynoszą skutek. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, polegającego na regulacji farmakologicznej hormonów lub leczeniu schorzenia leżącego u podstaw zaburzeń erekcji. Gdy impotencja jest psychogenna, mężczyzna powinien udać się na terapię do psychologa lub seksuologa.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze