Zaburzenia nastroju
Jednym z najczęściej spotykanych objawów przewlekłego stresu są wahania nastroju i złe samopoczucie. Osoby, u których nieustannie utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu i adrenaliny, zaczynają odczuwać frustrację, odnosić wrażenie przytłoczenia i konieczności ciągłego pozostawania w stanie gotowości. Wraz z upływem czasu ich organizmy są coraz bardziej wyczerpane, przez co mechanizmy obronne i chęć zachowania pozytywnego nastawienia zaczyna zawodzić. Wtedy do głosu dochodzi smutek, pesymistyczne myśli, negatywne podejście do każdej, nawet najdrobniejszej kwestii. Problem z regulowaniem emocji utrudnia adaptację do nowych sytuacji i zakłóca psychiczne funkcjonowanie w każdym aspekcie życia - prywatnym, społecznym i zawodowym.
Depresja
Przewlekły stres niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla psychiki, przyczyniając się do częstszych zachorowań na depresję.
Organizm obciążony stresem szybciej popada w apatię, której powodem jest również wyczerpanie fizyczne i brak odpowiedniej dawki zdrowego, głębokiego, regenerującego snu. Początkowo doświadcza się przygnębienia, które z czasem zaczyna zastępować poczucie beznadziejności i bezradności. Osoba doświadczona stresem przewlekłym zaczyna tracić zainteresowanie swoim hobby, odczuwa wyraźnie wypalenie zawodowe, wiele rzeczy przestaje mieć dla niej jakiekolwiek znaczenie i wartość. Jeśli i w Twoim życiu pojawił się długotrwały stres i czujesz się przytłoczony zmiennymi nastrojami i utrzymującym się na niskim poziomie samopoczuciem, skorzystaj z pomocy specjalisty, jakim jest psychiatra Warszawa.
Stany lękowe
Stres jest również czynnikiem ryzyka, który doprowadza do pojawiania się stanów lękowych, ich częstszego nawracania i pogłębiania się.
Oddziałuje on bowiem na układ nerwowy i zmniejsza umiejętności radzenia sobie nawet z podstawowymi, codziennymi czynnościami. Gdy występuje przez dłuższy czas, u osoby zestresowanej może doprowadzić to do występowania stanów lękowych, również o uogólnionym podłożu, ale także spotęgowania wszelkiego rodzaju fobii społecznych, napadów paniki, odczuwania napięcia i nieprzemijającego niepokoju. Stanom lękowym mogą towarzyszyć objawy w postaci zwiększonej potliwości, rozszerzonych źrenic, przyspieszonego bicia serca, problemów z uspokojeniem się. Jeśli stan lękowy aktywowany jest przez określony czynnik stresowy, próg wytrzymałości i umiejętności opanowania się ulega znacznemu obniżeniu.
Problemy z koncentracją, decyzyjnością i zapamiętywaniem
Stres skutecznie utrudnia podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji. Rozkojarzenie, jakie towarzyszy osobom chorym na jego chroniczną odmianę, skutecznie utrudnia również zapamiętywanie, co wpływa na relacje w szkole, pracy, na studiach.
Stres przewlekły sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie racjonalnie rozważyć wszystkich za i przeciw, ani rozwiązywać problemów w sposób do końca świadomy. Brak możliwości skoncentrowania się na konkretnej kwestii znacznie wydłuża u niej czas potrzebny na przemyślenie swoich spraw czy wykonanie określonych czynności.
Ryzyko występowania nawrotów stanów chorobowych
Cierpienie na chroniczny stres ma duży udział w nawrocie depresji i innych chorób psychicznych, z którymi boryka się osoba chora. Dzieje się tak, ponieważ doprowadza on do rozregulowania układu nerwowego, obniża samoocenę, a także zwiększa nadwrażliwość pacjenta na stresory, które mogą u niego powodować problemy psychiczne.
Bardzo ważne jest, by nie pomniejszać znaczenia stresu w obecnych czasach i traktować go jako czynnik leżący u podstaw wielu psychicznych problemów. Chcąc zachować zdrowie psychiczne, warto świadomie zadbać o balans między pracą, rodziną, interakcjami społecznymi, a odpoczynkiem i chwilą wyłącznie dla siebie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze