Jeden z mieszkańców Bystrzycy pan Ryszard Surowiak podsyła do redakcji aktualne zdjęcia ulicy, które niczym nie różnią się od tych robionych na Chrobrego kilka lat temu. Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku doszło na tej ulicy do spotkania mieszkańców z radnym i przewodniczącym Rady Gminy Oława Mariusza Michałowskiego, który publicznie potwierdzał, że radni chcą zrobić tę drogę, aby odciążyć ulicę Kościuszki i umożliwić ludziom normalne poruszanie się. - Największym problemem jest to, że Chrobrego to długi odcinek, przebiega praktycznie przez całą wieś, a zacząć trzeba od wymiany rurociągu i całej infrastruktury, która jest pod ziemią - mówił wtedy Michałowski.
Michałowski przyznawał w czerwcu 2022, że wtedy nie było nigdzie zapisu świadczącego o jakichś konkretnych terminach wykonania ulicy Chrobrego, a wszystko opierało się ustnych na obietnicach składanych mieszkańcom. - Zrobię wszystko, aby zrobienie tej ulicy znalazło się w budżecie - zapewniał przewodniczący rady, a jednocześnie ówczesny kandydat na wójta gminy. - Może nie od razu cała, ale etapami, za to z całą infrastrukturą, bo to jednak wielki koszt.
Ponieważ ludzie domagali się konkretów, Michałowski, który jest radnym wybranym przez mieszkańców Bystrzycy, skonkretyzował swoje obietnice: - Jeżeli wykonanie ulicy Chrobrego nie znajdzie się w budżecie na lata 2022/2023, to zrzeknę się mandatu radnego. Biorę za to pełną odpowiedzialność tu i teraz.
Teraz mieszkańcy przypominają mu tę obietnicę, bo nie widzą zmian na Chrobrego.
- To, że na ulicy nie widać koparek czy robotników, wcale nie znaczy, że nic się w tej sprawie nie dzieje - tłumaczy dziś Mariusz Michałowski i pokazuje zestaw wykonanych czynności, prowadzących do wykonania zapowiadanej inwestycji. - Bo przecież pieniądze w budżecie, które są, to jeszcze nie gotowa droga pod domem.
*
18.10.2022 roku ogłoszono przetarg na dokumentację projektową "Budowa kanalizacji deszczowej w Bystrzycy", ale przetarg ten unieważniono, zgłosił się tylko jeden potencjalny wykonawca, a jego ofertę odrzucono.
14.12.2022 roku ogłoszono drugi przetarg i w jego postępowaniu wyłoniono wykonawcę.
15.02.2023 podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na wykonanie zadania po nazwą "Budowa kanalizacji deszczowej w Bystrzycy (ulice Bema, Łokietka, Zielona, Szkolna, Nowa Wolności, Chrobrego, Czarnieckiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą" (zobacz mapkę niżej - na czerwono pokazano ulice objęte inwestycją). To w sumie ok. 2,5 km. Projekt opracowuje firma DROGTIM Adam Pawłucki.
Co już zrobiono?
- Wykonano koncepcję na budowę kanalizacji deszczowej, na oświetlenie uliczne (uzupełnienie sieci), na kanały boczne kanalizacji sanitarnej, na przebudowę sieci telekomunikacyjnej i na nawierzchnię dróg z wjazdami i dojściem na posesję. Koncepcje te zostały poprawione i zaakceptowane (oprócz oświetlenia, bo do dziś brak uzgodnienia z Tauronem).
- Wykonano projekty: drogowy, kanalizacji deszczowej, przyłączy kanalizacji sanitarnej, przebudowy sieci telekomunikacyjnej.
- Uzyskano - choć po półrocznym oczekiwaniu - decyzję środowiskową.
- Dwa miesiące temu złożono wniosek o wydanie decyzji pozwolenia wodnoprawnego, ale do tej pory Wody Polskie jeszcze nawet nie wszczęły postępowania.
Co jeszcze trzeba wykonać?
- Po uzyskaniu decyzji pozwolenia wodnoprawnego zostaną złożone projekty do Starostwa Powiatowego na naradę koordynacyjną lokalizacji uzbrojenia terenu,
- Po naradzie zostaną złożone projekty do Wydziału Architektury i Budownictwa w celu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Do projektów wykonawca ma dostarczyć kosztorys inwestorski z tzw. przedmiarem oraz specyfikacją wykonania i odbioru robót.
Termin wykonania umowy mija 28 lutego 2024, czyli wkrótce. Ze względu na oczekiwanie na wydanie decyzji przez RDOŚ i Wody Polskie, wykonawca prowadzi już rozmowy z Gminą Oława w sprawę przedłużenie terminu wykonania dokumentacji projektowej.
- Jak widać, wiele się w sprawie bystrzyckich dróg dzieje, tylko na razie tego nie widać - mówi Mariusz Michałowski i zapewnia, że słowa dotrzyma. - Chrobrego i inne wymieniony drogi będą zrobione, ale chcemy to zrobić solidnie i na wiele lat.
Napisz komentarz
Komentarze