Jakie gatunki grzybów można hodować w ogrodzie?
Odpowiedź jest prosta — w zasadzie… wszystkie. A przynajmniej z grona tych smacznych.
Najprostszym sposobem na hodowlę grzybów jest po prostu „zasadzenie” tych grzybów, które zebraliśmy w lesie. Wystarczy zostawić je w ogrodzie i pozwolić, aby owocniki naturalnie rozsiały swoje zarodniki po najbliższej okolicy. Jeśli warunki będą sprzyjające — z czasem rozwiną się nowe okazy!
Alternatywą jest skorzystanie z „gotowców” — czyli specjalnie przygotowanych na potrzeby przydomowej hodowli żywych strzępków grzybni, które możemy zasadzić na naszej działce. W sklepach znajdziemy zarówno grzybnie konkretnych gatunków, jak i preparaty-mieszanki — grzybnię mikoryzową drzew liściastych lub iglastych. W ten sposób możemy wyhodować m.in.:
- borowiki: szlachetne, ceglastopore, osiatkowane;
- koźlarze: babki, pomarańczowe, czerwone;
- maślaki: zwyczajne, żółte;
- mleczaje: rydze, jodłowe
- pieprzniki jadalne (kurki);
- podgrzybki.
Czego potrzebują „hodowlane” grzyby?
Hodowla grzybów leśnych jest możliwa pod jednym warunkiem — że w pobliżu znajdują się drzewa. Jak wiadomo z lekcji biologii, grzyby najlepiej rozwijają się w symbiozie z nimi — nazywamy to mikoryzą. Jeżeli bezpośrednio na swojej działce nie masz drzew — mogą wystarczyć ich korzenie.
Pamiętaj, że każdy gatunek ma swoje preferencje. Dla przykładu: maślaki oraz borowiki szlachetne kochają sosny, koźlarz babka — brzozy, a podgrzybki — buki i dęby. Grzybnię radzimy „zasadzić” w niewielkiej odległości od ulubionych drzew danego gatunku — do dwóch metrów.
Poza obecnością drzew niezbędna jest też wilgoć. Większość gatunków rozwija się optymalnie w środowisku o bardzo wysokim poziomie wilgotności względnej — nawet 90-95%. Oczywiście, uprawiając grzyby w ogrodzie nie możemy kontrolować warunków w takim stopniu, jak choćby podczas piwnicznej hodowli pieczarek lub gdy obserwujemy growkit grzybów psylocybinowych. Wystarczy jednak, że będziemy je regularnie podlewać — samą wodą lub wzmacniającym grzybnię roztworem cukru (w proporcjach 10 g na 10 l wody).
Można hodować grzyby, czy nie? — podsumowanie
W skrócie — grzyby leśne jak najbardziej da się hodować… ale tylko wtedy, gdy możemy zapewnić im dość wilgotne środowisko oraz dostęp do ich ulubionymi drzew. Jeśli nie jesteś w stanie sobie na to pozwolić, a interesuje Cię badanie procesu rozwoju grzybów — polecamy mniej wymagające gatunki, które można uprawiać nawet w zamkniętym pomieszczeniu; na przykład pieczarki lub boczniaki.
A dla tych, których fascynują grzyby psylocybinowe — warto sprawdzić zestaw do obserwacji gatunku McKennaii od Shroomsy. Zawiera on dojrzałą grzybnię odmiany psilocybe cubensis, gotową do badań (naturalnie, tylko do momentu rozwinięcia się owocników — ich posiadanie jest już nielegalne)!
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze