Chcesz nauczać matematyki i fizyki? O tym warto wiedzieć
Studia podyplomowe z nauczania matematyki i fizyki mają charakter kwalifikacyjny, dzięki czemu umożliwiają nauczycielom zdobycie uprawnień do nauczania drugiego przedmiotu. Kierunek, na który możesz się zapisać w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, jest adresowany do absolwentów:
- studiów I stopnia i studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku, którego program określał efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmujące treści nauczania odpowiadające wymaganiom ogólnym określonym w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczanego przedmiotu lub treści prowadzonych zajęć;
- studiów I lub II stopnia prowadzonych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. poz. 131), rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz. U. poz. 2110) albo rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 września 2003 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz. U. poz. 1655) na kierunku, którego program obejmował wymagania odpowiadające wymaganiom ogólnym określonym w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczanego przedmiotu lub treści prowadzonych zajęć.
Dla absolwentów innych kierunków I lub II stopnia podyplomówka ma charakter studiów kompetencyjnych.
Program studiów podyplomowych – nauczanie matematyki i fizyki
Studia realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 poz. 2102) oraz Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450 ze zm.).
Jak wyglądają w praktyce studia podyplomowe z matematyki i fizyki? Kierunek trwa 3 semestry oraz obejmuje 180 godzin praktyk. W programie znajdziesz np.:
- wstęp do matematyki i arytmetyki,
- geometrię szkolną,
- warsztaty zadaniowe,
- wprowadzenie do fizyki,
- mechanikę teoretyczną, elektrodynamikę i optykę,
- astronomię,
- pracę z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych,
- metodykę nauczania.
Warto pamiętać, że podyplomówka składa się z 2 kierunków, które słuchacze realizują równolegle. W związku z tym absolwenci otrzymują 2 świadectwa (zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego).
Studia podyplomowe z matematyki i fizyki. Co dalej?
Ze względu na kwalifikacyjny charakter kierunku Nauczanie matematyki i fizyki, absolwenci studiów podyplomowych mają możliwość uzyskania uprawnień niezbędnych do nauczania wymienionych przedmiotów we wszystkich typach szkół. Mogą znaleźć pracę w podstawówce, liceum, technikum czy placówce branżowej.
Na pracy w szkole możliwości się nie kończą. Absolwenci mogą również udzielać korepetycji i prowadzić płatne zajęcia dodatkowe, które ze względu na elastyczne godziny można bez problemu pogodzić ze szkolnym planem lekcji. Co istotne, spotkania z uczniami wcale nie muszą odbywać się stacjonarnie. Coraz więcej z nich szuka korepetycji online. To dobra wiadomość, bo dzięki temu nie musisz ograniczać się z ofertą wyłącznie do swojego miejsca zamieszkania.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze