Projekt data center to podstawa
Kluczową kwestią w procesie budowy centrum danych jest jego projekt. Mając wiedzę na temat tego, jakie są wymagania firmy i jak może się zmieniać zapotrzebowanie związane z siecią informatyczną, można przygotować optymalny wariant. Tak samo jak program do projektowania instalacji elektrycznej w ogromnym stopniu ułatwia dopasowanie poszczególnych elementów sieci, tak projektowanie data center warto opierać na sprawdzonym oprogramowaniu oraz wiedzy ekspertów. Infrastruktura musi bowiem uwzględniać różnorodne założenia, a doświadczenie oraz kwalifikacje fachowców umożliwiają przygotowanie idealnie dopasowanego modelu. Nie można więc zapominać o tej kwestii, zwłaszcza w czasach, kiedy bezpieczne sieci informatyczne odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu podmiotów z różnych obszarów, takich jak handel, reklama, ochrona zdrowia, logistyka.
Odpowiednie wyposażenie — o czym warto pamiętać?
Projektując centrum danych, należy mieć na uwadze, że każdy element infrastruktury ma znaczenie. Istnieje wiele urządzeń, które muszą się znaleźć w tego typu obiektach, aby można było skutecznie gromadzić i przetwarzać dane, zarządzać rozmaitymi procesami czy gwarantować określone usługi, oparte właśnie na działaniu sieci. Co w takim razie powinno się znaleźć w data center? Jednym z głównych elementów wyposażenia są serwery zajmujące się między innymi przechowywaniem i przetwarzaniem danych oraz zarządzaniem nimi. Aby zapewnić sobie łatwy dostęp i możliwość rozbudowy do tego typu dysków, wykorzystywana jest szafa serwerowa. To w jej wnętrzu umieszczony jest sprzęt, składający się ponadto z rozmaitych zabezpieczeń, okablowania i elementów montażowych. To podstawowa część infrastruktury, co nie oznacza, że na niej kończy się lista. Nie wolno bowiem zapominać o urządzeniach zabezpieczających, czyli na przykład firewallach, a także o systemie monitoringu oraz chłodzenia. Wszystkie one wpływają w określony sposób na ochronę sprzętu i przechowywanych danych. Ważne są także systemy kontroli dostępu, które umożliwiają wyłącznie autoryzowane wejście do wnętrza.
Duże czy mniejsze centra danych?
Czy w obecnych czasach optymalne są duże, czy małe centra danych? Wszystko zależy od sytuacji oraz wymagań, aczkolwiek biorąc pod uwagę na przykład rozwiązanie edge computing, czyli przetwarzanie brzegowe, wydaje się, że w wielu okolicznościach lepsze jest rozproszenie, aby dzięki mniejszym, lokalnym data center zapewnić szybsze reakcje i krótszy czas przepływu danych. Są to wymagania związane nie tylko z komfortem korzystania z rozwiązań chmurowych, ale też z przepisami prawa. W przemyśle lub ochronie zdrowia unikanie opóźnień ma fundamentalne znaczenie, podobnie jak wysoka efektywność, dlatego rozproszone przetwarzanie jest tak istotne. Tego rodzaju opcja zapewnia bowiem wyższy poziom przepustowości, co w przesyłaniu i zarządzaniu danymi odgrywa kluczową rolę.
Tak jak w wielu innych okolicznościach podstawą jest jednak wspomniane już zastosowanie optymalnego projektu oraz dopasowanych i jakościowych elementów składających się na infrastrukturę centrum. Dzięki temu każdy proces oparty na przetwarzaniu danych będzie przebiegał w sposób wydajny i sprosta oczekiwaniom.