Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
|
Zakup wierzytelności – w jakim celu kupować prawa do długu?
Odpowiedź jest prosta – aby prędzej czy później cieszyć się zwrotem z inwestycji i móc liczyć na potencjalny zysk. Okazuje się bowiem, że kupując prawa do długu, inwestor może domagać się spłaty całej należności wraz z odsetkami, które – w miarę upływu czasu – rosną, powiększając kwotę należną do zapłaty. Decydując się na sprzedaż wierzytelności, dotychczasowy wierzyciel chce najczęściej spieniężyć swoje prawo.
Ważne! Choć skupem wierzytelności zajmują się przeważnie wyspecjalizowane firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stroną takiej transakcji była osoba prywatna. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach bezpieczeństwa. |
O czym pamiętać, kupując wierzytelność?
Istnieje kilka cech wierzytelności, które powinieneś sprawdzić przed podjęciem decyzji o inwestycji. Aby mieć pewność bezpieczeństwa transakcji i potencjalnego zysku, kupuj wyłącznie wierzytelności:
wymagalne,
nieprzedawnione,
bezsporne,
zabezpieczone hipoteką.
Są to wierzytelności, w przypadku których nie ma żadnych wątpliwości odnośnie praw wierzyciela do ubiegania się o spłatę – ma on wszelkie podstawy do egzekwowania swoich roszczeń, może też skorzystać z pomocy komornika.
Zabezpieczenie hipoteką – pewność zwrotu z inwestycji
Nawet jeśli długu nie da się odzyskać w formie pieniężnej, jako nowy wierzyciel zyskujesz prawo do wyegzekwowania go z hipoteki stanowiącej jego zabezpieczenie. W praktyce oznacza to, że bezskuteczne dochodzenie spłaty doprowadzi do tego, że staniesz się nowym właścicielem nieruchomości zabezpieczającej wierzytelność.